Ofiarą oszustów może stać się tak naprawdę każdy, nie tylko osoby starsze, dlatego warto rozmawiać o tym, jak bezpiecznie postępować w przypadku telefonicznej informacji o wypadku krewnego, tajnej akcji policyjnej, czy konieczności tajnego zabezpieczenia swoich oszczędności przed oszustami. Mł. asp. Michał Rzepecki funkcjonariusz świdnickiej komendy spotkał się z seniorami z ,,Klubu Senior +” w Świebodzicach i wspólnie debatowali o bezpieczeństwie.

Bezpieczeństwo osób starszych jest niezwykle ważne, dlatego świdniccy policjanci nie ustają w rozmowach na temat metod działania oszustów, którzy najczęściej seniorów obierają za swój cel. Policjanci w ten sposób ostrzegają przed utratą pieniędzy, a często oszczędności całego życia.

13 kwietnia mł. asp. Michał Rzepecki spotkał się z seniorami z Klubu Senior + w Świebodzicach Tematem spotkania było oczywiście ich bezpieczeństwo. Funkcjonariusz ostrzegł zgromadzonych przed przestępcami, których fantazja nie zna granic i co chwilę wymyślają nowe „bajki”, a wszystko to by okradać osoby starsze, często mieszkające samotnie. Przypomniał, że sprawcy wykorzystują dobre chęci seniorów, podając się między innymi za policjantów i prokuratorów, ale także pracowników administracji, opieki społecznej, ZUS-u, energetyki, wodociągów, a nawet za członków rodziny.

Funkcjonariusz zwrócił uwagę na zagrożenia związane z korzystaniem przez seniorów z internetu oraz telefonii komórkowej. Funkcjonariusz przedstawił też jak bezpiecznie korzystać z kart płatniczych, tak by seniorzy nie musieli być w posiadaniu sporej ilości gotówki przy sobie, bądź nie trzymali jej w miejscu zamieszkania.

Takiej profilaktyki nigdy nie jest za wiele. Warto rozmawiać, przestrzegać i kształtować właściwe mechanizmy postępowania w przypadku kontaktu telefonicznego z oszustem podający się za krewnego policjanta czy prokuratora.

Przestrzegając kilku podstawowych zasad możemy uchronić się przed utratą gotówki:

- rozłącz się w sytuacji, kiedy osoba, która dzwoni do ciebie prosi o podanie numeru PESEL,

- rozłącz się, kiedy rozmówca podaje się za policjanta i mówi, że ktoś z twoich bliskich miał wypadek i potrzebna jest gotówka,

- nigdy nikomu nie podawaj danych logowania do swojego konta internetowego,

- chroń swoje dane osobowe,

- nie klikaj żadnych linków w wiadomości przesłanej sms-em, za pośrednictwem komunikatora, czy e-maila: odsyłacze te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami.

Oficer Prasowy KPP Świdnica
mł. asp. Magdalena Ząbek