Policja Świdnica ostrzega przed nowym sposobem oszustwa:
W świecie, gdzie technologia staje się przedłużeniem nas samych, oszuści znajdują coraz to nowsze metody, aby wykorzystać naszą ufność. Niedawno, w Strzegomiu, mieszkańka powiatu świdnickiego stała się ofiarą wyrafinowanego oszustwa, tracąc blisko 4,5 tysiąca złotych na rzecz osoby podającej się za jej córkę. Ta historia to przestroga dla nas wszystkich, byśmy zachowali czujność i podwójnie weryfikowali tożsamość osób proszących o wsparcie finansowe, nawet jeśli wydaje się, że to nasi bliscy.
  1. Kobieta otrzymała wiadomość SMS od rzekomej córki, informującą o zepsutym telefonie i prośbie o pomoc finansową.
  2. Wiadomość przekierowała ją do aplikacji WhatsApp, gdzie miała nawiązać dalszy kontakt.
  3. Oszustka przekonała ofiarę, że potrzebuje nowego telefonu, gdyż poprzedni wpadł do ubikacji i jest niesprawny. Mikrofon w zastępczym telefonie również nie działał, co miało tłumaczyć potrzebę kontaktu tekstowego.
  4. 57-letnia kobieta, wierząc w historię rzekomej córki, dokonała przelewu na blisko 4,5 tysiąca złotych.
  5. Mąż ofiary dwukrotnie próbował skontaktować się z prawdziwą córką, jednak udało mu się to dopiero po wykonaniu przelewu. Prawdziwa córka zaprzeczyła jakimkolwiek prośbom o pomoc finansową.

Wyłudzanie pieniędzy poprzez podszywanie się pod rodzinę czy znajomych to chwyt stosowany przez oszustów od wielu lat, lecz w epoce cyfrowej oszustwa stają się coraz bardziej skomplikowane. Ta przykra sytuacja pokazuje, jak łatwo można paść ofiarą przestępców, jeśli nie dołożymy wszelkich starań, aby zweryfikować tożsamość osoby proszącej o wsparcie finansowe. Pośpiech i brak weryfikacji mogą nas kosztować nie tylko utratę pieniędzy, ale również zaufanie do bliskich.

Zanim zdecydujemy się pomóc, nawet jeśli to ktoś z naszej rodziny lub bliskich, zawsze powinniśmy podjąć próbę bezpośredniego kontaktu telefonicznego, aby upewnić się co do tożsamości osoby proszącej o pomoc. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia umożliwia niemal natychmiastowy kontakt z każdym na świecie, takie działania nie powinny stanowić problemu.

Warto także pamiętać o etycznych aspektach udzielania pomocy. Jako społeczność musimy okazywać współczucie i chęć pomocy innym, ale równie ważna jest rozwaga i odpowiedzialność. Przed wykonaniem przelewu, warto również porozmawiać z innymi członkami rodziny lub znajomymi, aby upewnić się, że nasza pomoc trafi w dobre ręce.

Niech ta sytuacja będzie dla nas przestrogą i przypomnieniem, że w świecie, gdzie cyfrowe oszustwa stają się coraz bardziej zaawansowane, naszą największą obroną jest czujność, zdrowy rozsądek oraz weryfikacja informacji z kilku źródeł. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w sieci zaczyna się od nas samych i naszych działań.


Na podst. Policja Świdnica