5 powodów, dla których warto zamontować pompę ciepła

Pompy ciepła to efektywne i ekologiczne źródła ogrzewania. Na zakup urządzenia i przystosowanie instalacji grzewczej do jego wymogów możesz otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych. Z tego artykułu dowiesz się, co jeszcze przemawia za wyborem pompy ciepła jako głównego źródła ogrzewania.

1. Zmniejszenie kosztów ogrzewania

Dla wielu osób koszty ogrzewania stanowią bardzo duże obciążenie dla domowego budżetu. Każda podwyżka cen gazu, węgla bądź prądu jest wyraźnie odczuwalna i wpływa na płynność finansową rodziny. Pompa ciepła to rozwiązanie, które pomoże Ci znacznie zredukować koszty ogrzewania, dzięki czemu szybko zapanujesz nad domowymi wydatkami.

Średni koszt użytkowania pompy ciepła dla mieszkańców średniej wielkości domu wynosi ok. 2000 zł rocznie. Ta kwota może ulec zmniejszeniu, jeśli połączysz pompę ciepła z fotowoltaiką. W ten sposób zyskasz niezależne źródło energii i nie będziesz już zależny od importu paliw kopalnych.

Pompa ciepła pobiera energię cieplną z gruntu, powietrza, wód powierzchniowych lub podziemnych. Aby uzyskać niskie koszty ogrzewania domu, trzeba wybrać urządzenie z wysokim wskaźnikiem wydajności COP, czyli takie, dzięki któremu tę samą ilość ciepła można uzyskać przy mniejszym zużyciu energii elektrycznej.

2. Ochrona środowiska naturalnego

Systemy grzewcze wykorzystujące paliwa kopalne mają bardzo negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jest to dobrze widoczne w sezonie grzewczym, gdy na zewnątrz pojawia się smog, a powietrze jest bardzo mocno zanieczyszczone. Pompa ciepła nie bez powodu jest uważana za ekologiczne źródło ciepła. To innowacyjne urządzenie umożliwia:

  • obniżenie emisji CO2 przeciętnie o 20% w porównaniu do kotłów gazowych,
  • wielokrotną redukcję emisji gazów cieplarnianych,
  • nie emituje również szkodliwych spalin.

Najlepsze efekty w zakresie ochrony środowiska możesz uzyskać, gdy połączysz pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki niej energię potrzebną do zasilenia pompy ciepła będziesz pobierać ze słońca, czyli odnawialnego źródła energii. Jeśli w wyniku działania instalacji fotowoltaicznej powstaną nadwyżki wyprodukowanej energii, możesz je odebrać i zużyć w przeciągu kolejnych 365 dni.

3. Wiele funkcji w jednym urządzeniu

Pompa ciepła służy nie tylko do ogrzewania budynków, ale także do podgrzewania wody użytkowej. Jednak to nie wszystko. Wiele urządzeń posiada również funkcję chłodzenia, z której możesz wygodnie korzystać w sezonie letnim. Choć nie jest ona tak efektywna, jak klimatyzacja, to jednak pozwala wyraźnie obniżyć temperaturę w budynku i znacząco poprawia komfort domowników w upalne dni.

4. Wygoda użytkowania

Jeśli szukasz nowoczesnego i wygodnego w obsłudze urządzenia, wysokiej jakości pompa ciepła na pewno spełni Twoje oczekiwania. Urządzenie jest niemal bezobsługowe, doskonale współpracuje z ogrzewaniem podłogowym i ściennym, a jego żywotność jest szacowana na minimum 20 do 25 lat. Prawidłowo zamontowana pompa ciepła jest niezawodna, prosta w obsłudze i nie wymaga dużych nakładów na przeglądy czy serwis, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

5. Cicha praca i bezpieczeństwo

Nowoczesne pompy ciepła nie zajmują dużo miejsca i wyróżniają się cichą pracą. Całkowita rezygnacja z wykorzystywania paliw kopalnych do ogrzewania budynku pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo instalacji i komfort domowników. Pompy ciepła można też łatwo dostosować do stylistyki budynku. Szeroki wybór modeli znajdziesz w ofercie firmy STIEBEL ELTRON. Specjaliści pomogą Ci dobrać urządzenie o odpowiednich parametrach, które najlepiej sprawdzi się w Twoim domu.

Inwestycja w pompę ciepła jest bardzo opłacalna. W takim wypadku nie musisz ponosić kosztów budowy komina, instalacji gazowej, kotłowni czy składu opału. Warto podkreślić również, że koszt zakupu i instalacji pompy ciepła amortyzuje się już po kilku latach eksploatacji. Do zalet tego rozwiązania zalicza się bezpieczeństwo instalacji, neutralność dla środowiska oraz wygodę jej użytkowania.