W Świdnicy pojawia się realna szansa na budowę nowej ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż ulicy Esperantystów. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) potwierdziła, że projekt ten jest wciąż aktualny i został włączony do programu mającego na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych oraz rowerzystów.
- Planowana budowa ścieżki pieszo-rowerowej
- Wyzwania finansowe i plany na przyszłość
- Przyszłość komunikacji w regionie
Planowana budowa ścieżki pieszo-rowerowej
Władze Świdnicy z radością przyjęły wiadomość, że GDDKiA wzięła pod uwagę budowę ścieżki rowerowej na odcinku drogi krajowej nr 35, łączącym Świdnicę z Pszenno. Zastępca dyrektora wrocławskiego oddziału GDDKiA, Jacek Mozalewski, w swoim piśmie zapewnił, że inwestycja ta ma być zrealizowana w ramach „Programu Ochrony Zdrowia i Życia Pieszych i Rowerzystów”. Realizacja tego projektu ma na celu nie tylko poprawę komfortu podróżowania, ale przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa osób korzystających z ruchu pieszego i rowerowego w tym rejonie.
Wyzwania finansowe i plany na przyszłość
Jednakże, jak zauważa Jacek Mozalewski, ograniczone środki finansowe na sieci dróg krajowych wpłynęły na konieczność przesunięcia realizacji tego projektu. Wcześniej planowano budowę ścieżki wraz z oświetleniem, kładką nad rzeką Bystrzycą oraz tunelem pod nasypem kolejowym, ale obecne okoliczności finansowe wymusiły na GDDKiA poszukiwanie alternatywnych źródeł finansowania. To przesunięcie do „Programu Ochrony Zdrowia i Życia Pieszych i Rowerzystów” daje jednak nadzieję na dalszy rozwój tej inwestycji.
Przyszłość komunikacji w regionie
Warto również wspomnieć, że równocześnie prowadzone są prace projektowe dotyczące budowy drogi ekspresowej S5 na odcinku Wrocław-Świdnica-Bolków, której zakończenie planowane jest na rok 2030. Oddanie do użytku nowej drogi ekspresowej wpłynie na zmianę statusu dotychczasowej drogi krajowej nr 35, co z pewnością przyniesie nowe wyzwania i możliwości dla lokalnej infrastruktury. Dlatego budowa ścieżki pieszo-rowerowej staje się nie tylko koniecznością, ale również krokiem w stronę nowoczesnej i bardziej zrównoważonej komunikacji w regionie.
Opierając się na: Urząd Miejski Świdnica