Ostatnie doniesienia wskazują na wzrost przypadków oszustw, w których przestępcy podszywają się pod ankieterów Głównego Urzędu Statystycznego. W trosce o bezpieczeństwo obywateli, instytucja ta przypomina, jak rozpoznać prawdziwego ankietera i co zrobić w przypadku podejrzanych telefonów.
- Oszustwa na tle statystycznym – jak się bronić?
- Jak rozpoznać prawdziwego ankietera GUS?
- Co zrobić w przypadku podejrzanego telefonu?
Oszustwa na tle statystycznym – jak się bronić?
W ostatnim czasie Główny Urząd Statystyczny (GUS) zauważył niepokojący trend, związany z próbami wyłudzenia informacji przez osoby podszywające się pod ankieterów. Oszuści dzwonią do obywateli, przedstawiając się jako przedstawiciele GUS, a ich celem jest zdobycie prywatnych danych pod pretekstem weryfikacji informacji spisowych. Warto być czujnym, bowiem takie sytuacje mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.
Jak rozpoznać prawdziwego ankietera GUS?
Każdy ankieter GUS, kontaktując się z respondentem, ma obowiązek przedstawić się, podając swoje imię, nazwisko oraz numer legitymacji służbowej, który można sprawdzić na życzenie osoby ankietowanej. W ramach badań statystycznych przeprowadzane są różnorodne ankiety dotyczące m.in. badań społecznych, cen oraz rolnictwa. Aby upewnić się, że rozmowa jest autentyczna, warto zweryfikować tożsamość ankietera, korzystając z dostępnych aplikacji lub kontaktując się z infolinią GUS.
Co zrobić w przypadku podejrzanego telefonu?
W sytuacji, gdy otrzymasz telefon od osoby, która podaje się za ankietera, warto podjąć kilka kroków. Przede wszystkim można sprawdzić na stronie GUS, czy w danym momencie prowadzone są badania, a także zweryfikować tożsamość dzwoniącego. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości, można umówić się na inny termin przeprowadzenia badania lub zażądać, aby ankieter odwiedził nas osobiście. Pamiętajmy, że wszelkie podejrzane telefony lub wiadomości SMS należy zgłaszać odpowiednim służbom, takim jak Policja czy CSIRT NASK.
W obliczu rosnącej liczby oszustw, kluczowe jest, aby każdy z nas pozostał czujny i świadomy zagrożeń. Przestrzegając powyższych zasad, możemy znacznie zredukować ryzyko stania się ofiarą oszustów.
Na podst. Policja Świdnica