Uroczystości w mieście: 60. rocznica śmierci Mieczysława Kozara-Słobódzkiego
Świdnica przygotowuje się do wyjątkowego wydarzenia upamiętniającego Mieczysława Kozara-Słobódzkiego. Już 29 stycznia mieszkańcy będą mieli okazję uczestniczyć w koncertach i wystawach, które przybliżą postać tego wybitnego legionisty i kompozytora!

Wydarzenia w Świdnicy na cześć Mieczysława Kozara-Słobódzkiego

Z okazji 60. rocznicy śmierci Mieczysława Kozara-Słobódzkiego, Świdnica zorganizuje szereg wydarzeń, które mają na celu uczczenie pamięci tego niezwykłego człowieka. W środę, 29 stycznia, o godzinie 11:30 odbędzie się otwarcie plenerowej wystawy „Życie i twórczość Mieczysława Kozara-Słobódzkiego” w Rynku, przed wejściem do teatru. To doskonała okazja, aby poznać bliżej sylwetkę legendarnego kompozytora. O godzinie 18:00 mieszkańcy będą mogli wziąć udział w wyjątkowym koncercie patriotycznym, który odbędzie się w auli I Liceum Ogólnokształcącego. Wystąpi Reprezentacyjny Chór Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, a towarzyszyć mu będą dzieci i młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy. Warto zaznaczyć, że bezpłatne wejściówki można odbierać codziennie od 10:00 do 18:00 w Informacji Turystycznej w Rynku.

Uchwała Rady Miejskiej i dalsze plany

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej zaplanowane jest podjęcie uchwały dotyczącej ustanowienia roku 2025 Rokiem Mieczysława Kozara-Słobódzkiego. Inicjatywa ta została zainicjowana przez Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne oraz Młodzieżowy Dom Kultury, który od 2007 roku nosi imię tego wybitnego świdniczanina. Mieczysław Kozar-Słobódzki to postać niezwykle ważna dla polskiej kultury XX wieku. Urodził się 1 stycznia 1884 roku w Chocinie koło Kałusza i zmarł 3 stycznia 1965 roku w Świdnicy. Jako kompozytor stworzył wiele znanych utworów, takich jak „Rozkwitały pąki białych róż” czy „Maszerują chłopcy, maszerują”. Jego działalność edukacyjna oraz artystyczna miała ogromny wpływ na rozwój lokalnej kultury. Upamiętnienie Mieczysława Kozara-Słobódzkiego ma na celu nie tylko oddanie hołdu jego dokonaniom, ale także popularyzację wiedzy na jego temat poprzez organizację licznych działań edukacyjnych i kulturalnych. Po przyjęciu uchwały planowane są m.in. konkursy, spotkania oraz wykonanie muralu poświęconego tej wybitnej postaci. Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji! Świdnica staje się miejscem, gdzie historia spotyka się z kulturą, a mieszkańcy mogą aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach upamiętniających jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiej sztuki!
Na podst. Urząd Miejski