Jedna rzecz, którą musisz wiedzieć o paliwie do silników Diesla

Podobnie jak benzyna, olej napędowy jest ważnym elementem nowoczesnego społeczeństwa. Jego zastosowania są daleko idące i prawie wszystko, co porusza się na kołach wymaga oleju napędowego, aby móc działać. Olej napędowy zasila pociągi, sprzęt budowlany, ciężarówki, statki, łodzie i wiele innych środków transportu. Jeśli chodzi o eksploatację pojazdów lub maszyn, które wymagają użycia oleju napędowego, jest kilka ważnych rzeczy, które musisz wiedzieć. Niniejszy przewodnik stanowi wprowadzenie do oleju napędowego i jego porównania z benzyną. Można się jeszcze wiele nauczyć o obu paliwach i ich różnych zastosowaniach w różnych maszynach lub pojazdach. Zrozumienie różnic między nimi pomoże Ci podjąć właściwą decyzję podczas obsługi każdego rodzaju silnika lub silnika, który pobiera jeden z tych rodzajów paliwa.

Jak powstaje olej napędowy?

Olej napędowy jest oleistą cieczą, która jest wytwarzana z ropy naftowej, paliwa kopalnego, którego zasoby są ograniczone. Hurtowa sprzedaż oleju napędowego jest dzisiaj coraz częstszym zjawiskiem - to po prostu się opłaca! Ropa naftowa jest rafinowana na różne produkty, takie jak benzyna, gaz ziemny i olej napędowy. Proces produkcji oleju napędowego polega na destylacji ropy naftowej, w wyniku której powstaje mieszanina związków węglowodorowych. Ta mieszanka jest dalej przetwarzana w procesie chemicznym zwanym alkilacją. W wyniku alkilacji powstają stabilne cząsteczki węglowodorów, z których składa się olej napędowy.

  • Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma paliwami jest ich skład chemiczny. Wzór chemiczny benzyny to C8 H18. Wzór chemiczny oleju napędowego to C10 H22. Główną różnicą jest ilość wodoru i tlenu obecna w paliwach.
  • Benzyna ma więcej obu tych składników, natomiast olej napędowy ma więcej węgla. Różnica w ilości węgla i wodoru w tych dwóch paliwach wpływa na sposób spalania i wytwarzania energii. Podczas spalania benzyna wytwarza więcej energii, a olej napędowy mniej. Jednak olej napędowy wytwarza więcej energii cieplnej, czyli ciepła powstałego w wyniku spalania.

Zalety używania oleju napędowego

Olej napędowy ma wiele zalet w porównaniu z benzyną, co pomaga wyjaśnić, dlaczego tak wiele pojazdów, maszyn i innych urządzeń polega na oleju napędowym jako źródle zasilania. Oto niektóre z zalet stosowania oleju napędowego: Olej napędowy jest stosunkowo czystym paliwem do spalania - Pod względem emisji, olej napędowy jest uważany za czyste paliwo do spalania. Wytwarza mniej dwutlenku węgla niż benzyna i mniej innych zanieczyszczeń. Olej napędowy spala się również wolniej niż benzyna. Oznacza to, że istnieje mniejsza szansa na nadmierne obroty silnika i wyrzucenie pręta. Silniki Diesla mają wyższy moment obrotowy - Oznacza to, że silniki Diesla są lepsze do uzyskania ciężkich ładunków lub maszyn w ruchu. Podczas gdy silniki benzynowe są bardziej odpowiednie dla mniejszych pojazdów, traktory, łodzie i inne ciężkie maszyny zazwyczaj wymagają silników wysokoprężnych.