Parownica – jaką kupić, by spełniła nasze oczekiwania?

Prasowanie jest dla wielu osób jednym z bardziej żmudnych i czasochłonnych zajęć. Nic dziwnego, że często unikamy tego jak ognia i niekiedy prasujemy tylko to, co konieczne. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, które sprawiają, że nawet tak nielubiane czynności stają się przyjemnością. Jednym z nich jest parownica – jaką kupić, by była wydajna i skuteczna?

Parownica do ubrań – jak działa i jakie ma korzyści?

Para wodna już od dawna wykorzystywana jest w wielu urządzeniach – zarówno do czyszczenia, jak i prasowania. W przypadku tej drugiej czynności jej działanie polega przede wszystkim na wniknięciu cząsteczek pary w strukturę materiału, a następnie rozluźnieniu włókien. Dzięki temu zagniecenia znikają z tkanin i ubrania zostają wygładzone. Ponadto bardzo często się zdarza, że po wysuszeniu niektóre ubrania stają się bardziej sztywne i tracą swoją miękkość i “lejącą” formę. Prasowanie parowe przywraca formę ubraniom.

Zwykłe prasowanie nie tylko zabiera dużo czasu, ale też wymaga ciągłego spryskiwania tkanin, by lepiej usuwać zagniecenia. Parownice dużo szybciej radzą sobie z zagnieceniami – nie tylko dzięki parze wodnej, ale także dzięki wysokiej temperaturze. Siła nacisku nie jest tutaj istotna, dlatego urządzenia te nadają się także do bardziej delikatnych tkanin, które mogłyby się uszkodzić pod wpływem bezpośredniej styczności żelazka z materiałem.

Wiele osób zastanawia się, czy parownice nadają się także do grubych tkanin. Odpowiedź jest twierdząca. Para wodna wnika bardzo głęboko – może przeniknąć nawet przez kilka warstw. Dlatego też za jej pomocą możemy wyprasować zarówno spodnie, jak i garnitury czy firany.

Dużą zaletą parownicy jest też dezynfekcja ubrań. Wysoka temperatura pomaga pozbyć się wszelkich bakterii, roztoczy oraz alergenów. Parownica przyda się więc szczególnie w domach, w których mieszkają alergicy czy małe dzieci. Ponadto warto w nią zainwestować również wtedy, gdy mamy w domu palacza. Para wodna pomoże nam zneutralizować nieprzyjemny zapach tytoniu na ubraniach czy firanach.

Jak wybrać parownicę do ubrań?

Wiemy już, jakie zalety ma parownica – jaką kupić, by spełniła nasze oczekiwania? Przede wszystkim musimy się zastanowić, jaki rodzaj urządzenia będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Parownica może bowiem występować pod różnymi postaciami. Do wyboru mamy ręczny steamer, żelazko parowe oraz żelazko z generatorem pary.

Pierwsza opcja to najbardziej kompaktowe rozwiązanie, które sprawdzi się do sporadycznego użytku. Steamer jest niewielki i poręczny. Z jednej strony jest to zaleta, ponieważ możemy zabrać go ze sobą wszędzie. Z drugiej jednak – za jego pomocą wyprasujemy niewiele ubrań przy jednym napełnieniu zbiornika. Jest to jednak doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy szybko uprasować i odświeżyć ubrania np. na wakacjach lub gdy chcemy odświeżyć tylko bluzkę przed ważnym spotkaniem.

Żelazko parowe przypomina wyglądem tradycyjne żelazko, jednak dodatkowo generuje parę. Można powiedzieć, że jest to kopromis między tradycyjnym żelazkiem a parownicą. Jego zaletą jest fakt, że nie zajmuje sporo miejsca, a dzięki naciskowi dodatkowo wygładza ubrania. Ma jednak ograniczony zbiornik na wodę, który wymaga częstego uzupełniania.

Żelazko z generatorem pary to już bardziej rozbudowane urządzenie, ponieważ zwykle posiada zewnętrzny generator. Dzięki temu wyrzut pary ma największą moc spośród wymienionych tutaj rozwiązań. To wpływa na skuteczność oraz wydajność urządzenia. Warto jednak pamiętać, że stacja parowa to już większy wydatek. Dodatkowo zajmuje sporo miejsca.