Okres jesienny-zimowy to czas kiedy rzadziej zaglądamy na działki i ogrody. Pamiętajmy jednak o właściwym zabezpieczaniu altanek przed włamywaczami. Przypominamy kilka porad jak to zrobić.

Aby nasz ogród działkowy nie był  narażony na dewastację oraz kradzież pamiętajmy, by nie zostawiać w altankach przedmiotów wartościowych bez nadzoru. Kosiarki, piły, sprzęt elektryczny i elektroniczny, kuchenki i butle gazowe powinniśmy w okresie zimowym przenieść w inne bezpieczne miejsce, np do zamkniętej piwnicy w miejscu zamieszkania.

Jeżeli jednak przedmiotów nie da się przenieść warto oznaczyć je w sposób trwały, zrobić dokumentację fotograficzną oraz zachować wszystkie dokumenty gwarancyjne. Wartościowe narzędzia należy umieścić w miejscu niewidocznym. Pamiętajmy, aby altankę zabezpieczyć w atestowane zamki i drzwi oraz kraty w oknach, a nawet alarm. Każda trudność w pokonywaniu przeszkód może zniechęcić włamywacza do działania.

Zadbajmy o bezpieczeństwo na działkach wspólnie z sąsiadami. Podczas ich nieobecności sprawdzajmy, czy nie doszło u nich do kradzieży, a w sytuacjach wątpliwych warto skontaktować się właścicielami. Zwracajmy uwagę na obcych, którzy bez celu chodzą po ogrodach działkowych. Pytanie "Kogo Pan szuka?" może skutecznie odstraszyć złodzieja. Zwróćmy również uwagę na osoby bezdomne, które w okresie zimowy właśnie ne ternach działkowych szukają schronienia, zamiast wybrać placówki pomocowe znajdujące się na terenie Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego.

Przypominamy, że wszelkie zagrożenia i niebezpieczne sytuacje należy na bieżąco zgłaszać pod numer alarmowy Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112.

Oficer Prasowy KPP Świdnica 
mł. asp. Magdalena Ząbek