29-latka straciła 2100 zł przy sprzedaży sukienki przez internet
29-letnia mieszkanka Świdnicy padła ofiarą internetowego oszustwa podczas próby sprzedaży sukienki. Straciła ponad 2100 złotych, wierząc, że finalizuje transakcję. Policja apeluje o zachowanie ostrożności przy transakcjach online.
  1. Oszustka skontaktowała się przez komunikator, oferując zakup sukienki.
  2. Sprzedająca podała swoje dane i otrzymała fałszywe potwierdzenie przelewu.
  3. Kobieta kliknęła w link do rzekomego potwierdzenia kuriera.
  4. Wprowadziła dane karty płatniczej, co umożliwiło oszustom dostęp do jej środków.

29-letnia kobieta z naszego miasta zgłosiła się do lokalnej policji po tym, jak padła ofiarą oszustwa podczas sprzedaży sukienki na jednym z portali ogłoszeniowych. Początkowo wszystko wyglądało na standardową transakcję – zainteresowana osoba szybko skontaktowała się ze sprzedającą i zaproponowała zamówienie kuriera oraz opłacenie przesyłki.

Sprzedająca, nie podejrzewając niczego złego, podała swoje dane kontaktowe. W odpowiedzi otrzymała zdjęcie rzekomego potwierdzenia przelewu, które jednak nie zawierało numeru rachunku odbiorcy ani innych kluczowych danych. Mimo to, kobieta była przekonana, że transakcja jest w toku.

Następnie, oszustka przesłała link, który miał służyć do potwierdzenia zamówienia kuriera. Po kliknięciu w link, 29-latka została przekierowana na stronę przypominającą serwis szybkich płatności. Tam wprowadziła dane swojej karty płatniczej – numer, datę ważności oraz trzycyfrowy kod z jej odwrotu. W ten sposób oszuści uzyskali dostęp do środków na jej koncie, co skutkowało utratą ponad 2100 złotych.

Policja apeluje o zwiększoną ostrożność podczas dokonywania transakcji internetowych. Jak podkreślają funkcjonariusze, nigdy nie należy podawać danych karty płatniczej ani logować się do bankowości internetowej za pośrednictwem linków otrzymanych od nieznajomych. Przypominają również, że do otrzymania przelewu nie są potrzebne żadne kody PIN ani trzycyfrowe kody CVV.

„Zwracajmy uwagę na podsyłane linki do płatności, które tylko pozornie są wiarygodne. Z dotychczasowych zgłoszeń wynika, że są w nich przestawione lub dodane kropki, cyfry czy słowa w obcych językach, mające nas przekonać, że wchodzimy na stronę portalu ogłoszeniowego. Graficznie strona może wyglądać na oryginalną” – ostrzega policja.

Policjanci z naszego miasta po raz kolejny przypominają, że zachowanie rozwagi i ostrożności może uchronić nas przed utratą zgromadzonych oszczędności. Pamiętajmy, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody, aby zdobyć nasze pieniądze.


KPP Świdnica