Oszustwa finansowe: Fałszywe inwestycje wciąż groźne
Ostrzeżenie przed oszustwami finansowymi: jak nie dać się nabrać?

Mimo licznych kampanii informacyjnych, oszuści wciąż potrafią wykorzystać naszą łatwowierność. Fałszywe inwestycje to jedno z najczęściej spotykanych zagrożeń, które mogą dotknąć każdego z nas. Dowiedz się, jak nie paść ofiarą takich przestępstw i jak się przed nimi bronić.

  1. Nie ulegaj presji czasu ani wizji łatwego zarobku.
  2. Pamiętaj, że inwestycje wymagają Twojej zgody i wkładu finansowego.
  3. Nie instaluj zdalnego pulpitu na prośbę "doradcy inwestycyjnego".

Fałszywe inwestycje to jedno z najczęściej spotykanych działań oszustów, które są wymierzone w osoby korzystające z usług finansowych. Oszuści wykorzystują różne socjotechniki, aby nakłonić do inwestycji, która w rzeczywistości jest fałszywa. W kontaktach brzmią wiarygodnie, mają wiedzę i umiejętności, które mogą uśpić czujność ofiary.

Chociaż świadomość mieszkańców w zakresie oszustw finansowych wzrasta, wciąż zdarzają się przypadki, kiedy oszustom udaje się osiągnąć zamierzony cel. Dlatego warto znać kilka podstawowych zasad, które pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Przede wszystkim, nie należy ulegać presji czasu ani wizji łatwego zarobku. Informacje przekazywane przez oszustów mogą wydawać się atrakcyjne, ale zawsze warto zachować zdrowy rozsądek i dokładnie przeanalizować sytuację. Pamiętajmy, że inwestycje nigdy nie są dokonywane bez naszej zgody i wkładu finansowego. Jeśli ktoś proponuje, że wpłaci swoje pieniądze, abyśmy mogli zarobić, to na pewno jest to próba oszustwa.

Nigdy nie instalujmy zdalnego pulpitu, takiego jak AnyDesk, TeamViewer, QuickSupport czy Zoom, na prośbę "doradcy inwestycyjnego" lub "pracownika banku". Tego typu oprogramowanie może umożliwić oszustom dostęp do naszego urządzenia i przejęcie nad nim pełnej kontroli.

Jeśli podejrzewamy próbę oszustwa lub już padliśmy jego ofiarą, powinniśmy niezwłocznie poinformować o tym swój bank oraz złożyć stosowne zawiadomienie na Policję lub do Prokuratury.

asp. Magdalena Ząbek

Oficer Prasowy KPP Świdnica


Źródło: KPP Świdnica