Jak bezpiecznie zachować się podczas nagłych zmian pogody latem? Porady dolnośląskiej policji
Wakacje to czas, kiedy pogoda może nas zaskoczyć. Warto więc być przygotowanym na nagłe zmiany atmosferyczne, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo.

Jak przygotować się do wakacyjnej podróży?

Planowanie wakacyjnej podróży powinno obejmować nie tylko wybór miejsca, ale także przygotowanie samochodu. Sprawdzenie prognozy pogody na czas podróży to podstawa. Przed wyjazdem upewnijmy się, że nasz pojazd jest w pełni sprawny: działające światła, odpowiedni stan ogumienia, płyny eksploatacyjne oraz wycieraczki. Pamiętajmy także o zabraniu wody do picia oraz naładowanego telefonu komórkowego, który może ostrzec nas o nagłych zmianach pogody.

Bezpieczne zachowanie podczas burzy

Letnie burze mogą być nieprzewidywalne i bardzo gwałtowne. W takich warunkach kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. Ważne jest, aby zwiększyć odstęp od poprzedzającego pojazdu, ponieważ droga hamowania na mokrej nawierzchni jest dłuższa. Unikajmy parkowania pod drzewami, balkonami oraz w zagłębieniach terenu, gdzie woda może szybko się zbierać.

Gdy burza zaskoczy nas w trakcie jazdy, najlepiej zatrzymać pojazd poza drogą na otwartej przestrzeni i pozostać w środku. Pamiętajmy, aby nie dotykać metalowych elementów i mieć zamknięte okna. Zatrzymanie się na poboczu ruchliwej drogi w warunkach zmniejszonej widoczności może być niebezpieczne ze względu na ryzyko najechania przez inne pojazdy.

Ochrona pieszych podczas gwałtownych zmian pogody

Piesi są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwa związane z nagłymi zmianami pogody. Jeśli planujemy spacer, w przypadku gwałtownego załamania pogody, powinniśmy unikać szukania schronienia pod drzewami, masztami czy latarniami. Metalowe wiaty przystankowe i torowiska również nie są bezpieczne. Najlepiej schronić się w najbliższym budynku lub pozostać na otwartej przestrzeni.

Przechodzenie przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych jest kluczowe, a w przypadku ich braku, należy zachować szczególną ostrożność. Piesi i rowerzyści powinni nosić kamizelki lub inne elementy odblaskowe oraz latarki, aby być widocznymi dla kierowców.

Bezpieczeństwo nad wodą i w górach

Podczas wakacji wiele osób spędza czas nad wodą lub w górach. Gdy burza zastanie nas podczas kąpieli w jeziorze czy innym zbiorniku wodnym, należy natychmiast wyjść na ląd, ponieważ woda przyciąga pioruny. Miłośnicy górskich wędrówek powinni pamiętać, że im niżej, tym bezpieczniej. W razie burzy, wyjmijmy z plecaka metalowe przedmioty i przykucnijmy na plecaku ze złączonymi stopami. Unikajmy skupiania się w grupie.

Podczas wakacji, zarówno nad wodą, jak i w górach, kluczowe jest zachowanie ostrożności i śledzenie prognoz pogody. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i świadomości zagrożeń możemy cieszyć się bezpiecznym i udanym wypoczynkiem.


Opierając się na: KPP Świdnica