Oszustwo internetowe: zamiast zysku 250 zł, straciła 3 tysiące
59-letnia mieszkanka Świdnicy padła ofiarą oszustwa internetowego, tracąc 3 tysiące złotych zamiast zarobić symboliczne 250 złotych. Policja apeluje o ostrożność przy transakcjach online, przypominając, że nie należy udostępniać danych dostępowych do kont bankowych.

Oszuści internetowi w akcji

Do funkcjonariuszy lokalnej policji zgłosiła się 59-letnia kobieta, która padła ofiarą oszustwa internetowego. Historia rozpoczęła się, gdy wystawiła na sprzedaż meble wypoczynkowe na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych. Cena za zestaw wynosiła jedynie 250 złotych. Jeszcze tego samego dnia kobieta otrzymała telefon od osoby podającej się za pracownicę platformy sprzedażowej.

Fałszywa pomoc przy transakcji

Rzekoma pracownica platformy sprzedażowej poinformowała 59-latkę, że meble zostały sprzedane, i zaoferowała pomoc w finalizacji transakcji. Oszustka przesłała wiadomość z linkiem, przez który sprzedająca miała zalogować się do swojego banku, aby odebrać należność za sprzedany towar. Nieświadoma podstępu kobieta wykonała wszystkie instrukcje zawarte w wiadomości, w tym zalogowanie się do bankowości internetowej i podanie kodu BLIK.

Strata zamiast zysku

Po podaniu kodu BLIK, 59-latka z przerażeniem zauważyła, że z jej konta zniknęło 3 tysiące złotych. W tym momencie rozmówczyni natychmiast się rozłączyła, a kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. Zrozpaczona, zgłosiła sprawę na policję, licząc na pomoc w odzyskaniu utraconych środków.

Apel policji o ostrożność

Świdniccy policjanci po raz kolejny przypominają mieszkańcom, by nie udostępniać danych dostępowych do swoich kont bankowych ani kart płatniczych. W przypadku oczekiwania na przelew nie są wymagane informacje dotyczące PIN-u czy trzycyfrowego kodu CVV znajdującego się na odwrocie karty. Ważne jest również dokładne sprawdzanie linków do płatności, które mogą wyglądać wiarygodnie, ale zawierać subtelne różnice, takie jak przestawione litery czy dodatkowe cyfry.

Przestroga dla mieszkańców

Policja apeluje o ostrożność i rozwagę przy transakcjach internetowych. „Bądźmy ostrożni - to może uratować oszczędności zgromadzone na koncie” - przypomina asp. Magdalena Ząbek, Oficer Prasowy KPP Świdnica. Zwracajmy uwagę na detale i nie działajmy pod presją czasu, by uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.


Według informacji z: KPP Świdnica