Policjantem jest się nie tylko w trakcie służby, ale również poza nią. Doskonałym przykładem na potwierdzenie tych słów jest postawa funkcjonariusza z Komisariatu Policji w Świebodzicach, który kolejny raz w czasie wolnym od służby zatrzymał sprawcę kradzieży sklepowej. Policjant robiąc zakupy w jednym z marketów zauważył wybiegającego ze sklepu mężczyznę. Funkcjonariusz natychmiast przystąpił do działania.

W poniedziałkowe wieczór funkcjonariusz Zespołu Dochodzeniowo-Śledczego Komisariatu Policji w Świebodzicach, będąc w czasie wolnym od służby, robił zakupy w jednym ze sklepów na ulicy Strzegomskiej w Świebodzicach.
W pewnym momencie zauważył, jak jeden z klientów po tym jak po brzegi wypchał swój plecak kapsułkami do prania opuszcza sklep z niezapłaconym towarem.
Policjant bezzwłocznie przystąpił do działania, okazał legitymację służbową informując że jest funkcjonariuszem. Mężczyzna nie chciał współpracować i biegiem postanowił oddalić się z miejsca interwencji. Policjant jednak nie odpuścił i kilka ulic dalej w bezpośrednim pościgu zatrzymał sprawcę kradzieży i uniemożliwił dalszą ucieczkę, a następnie przekazał go przybyłemu na miejsce patrolowi Policji. 27-letni sprawca kradzieży ukarany został mandatem karnym w związku popełnionymi wykroczeniami. Towar powrócił do dalszej sprzedaży

Przypominamy!

  • art. 119 kodeksu wykroczeń [Kradzież lub przywłaszczenie]

§ 1.Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 500 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

§  2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo są karalne.

§  3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 dopuścił się go na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego.

§  4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1, można orzec obowiązek zapłaty równowartości ukradzionego lub przywłaszczonego mienia, jeżeli szkoda nie została naprawiona.

  • art 65a.  Kodeksu wykroczeń [Niestosowanie się do poleceń funkcjonariusza]

Kto umyślnie, nie stosując się do wydawanych przez funkcjonariusza Policji lub Straży Granicznej, na podstawie prawa, poleceń określonego zachowania się, uniemożliwia lub istotnie utrudnia wykonanie czynności służbowych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

mł. asp. Magdalena Ząbek

Oficer Prasowy KPP Świdnica