Co warto wiedzieć o doradztwie kredytowym?

Usługa, która polega na pomocy w podjęciu decyzji co do wyboru kredytu oraz przekazaniu specjalistycznej wiedzy przyszłym kredytobiorcom, nazywana jest doradztwem kredytowym. Fachowe doradztwo w żaden sposób nie sugeruje jednoznacznie zakupu konkretnych produktów finansowych w danej instytucji. Jest to rodzaj doradztwa finansowego, który prócz wsparcia w podjęciu decyzji co do wzięcia kredytu, uzupełnia wiedzę klientów odnośnie inwestowania, ubezpieczeń etc.

Na czym konkretniej polega  doradztwo kredytowe?

Doradztwo kredytowe to branża usługowa, którą oferują doradcy finansowi, nazywani także agentami finansowymi. Specjalizują się w tej dziedzinie i nie powinni być związany z żadną konkretną instytucją finansową czy bankiem.

Nadrzędnym celem doradztwa kredytowego jest przekazanie, przede wszystkim dla klientów indywidualnych, choć dla biznesowych także, specjalistycznej wiedzy odnośnie kredytów. Dzięki temu, kredytobiorcom łatwiej jest podjąć decyzję co do zaciągnięcia zobowiązania. Oprócz tego, doradztwo kredytowe powinno zawierać jak najwięcej istotnych informacji o dostępnych kredytach:

 • Hipotecznych,
 • samochodowych,
 • Pozostałych rodzajach kredytów konsumenckich.

Doradca kredytowy - kim jest?

Czym zajmuje się doradca kredytowy? To osoba udzielającą dokładnych informacji na temat:

 • Kredytów oraz zasad na jakich są udzielane;
 • Prawa w zakresie kredytów oraz bankowości;
 • Warunków, jakie klient musi spełnić.

Kiedy warto skorzystać z usług doradcy kredytowego?

Z pomocy specjalisty finansowego warto skorzystać, gdy klient:

 1. Chce znaleźć najkorzystniejszą ofertę kredytu gotówkowego bądź hipotecznego.
 2. Nie posiada wiedzy na temat produktów  bankowych, jak i wtedy gdy jest ona niewielka.
 3. Obawia się, że nie poradzi sobie sam z wypełnieniem wszelkich formalności np. przy kredycie mieszkaniowym.
 4. Potrzebuje szczegółowych danych na temat aktualnych ofert oraz wyjaśnienia kwestii związanych z umową kredytową.
 5. Zna się na kredytach, ale nie ma wolnego czasu, by odnaleźć korzystną dla siebie ofertę.

Zalety doradztwa kredytowego

Korzyści, jakie przynosi korzystanie z usług doradztwa kredytowego to:

 • Oszczędność czasu. Aby dobrać ofertę idealnie dopasowaną do swoich potrzeb należy odwiedzić co najmniej kilka banków, odbyć rozmowy z konsultantami bankowymi. Szczególnie istotna jest ta kwestia, gdy klient ma mało czasu na załatwienie kredytu, a tym samym jeszcze mniej na rozmowy z poszczególnymi bankami. Doradca kredytowy dokładnie obliczy zdolność kredytową we wszystkich dostępnych mu bankach, a także powie na jaką kwotę kredytu klient może liczyć w konkretnym banku;
 • Zmiana swoje nastawienia co do zaciągnięcia kredytu. Okaże się bowiem, że nie jest on taki straszny. Doradca kredytowy przekaże oferty banków, które będą zawierały takie informacje, jak koszty kredytu, czyli prowizję oraz marżę banku, porówna i wyjaśni koszty pośrednie, jak: ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie nieruchomości, ubezpieczenie pomostowe, od utraty pracy, oraz koszt karty, czy rachunku, itp.;
 • Zaoszczędzenie nerwów i stresu, w związku z całą procedurą kredytową. Doradca na bieżąco informuje o etapie procesu kredytowego, pomaga wypełnić dokumenty oraz uzupełnić te brakujące.

Więcej informacji

Dodatkowe informacje znajdziesz także na stronie TomaszWostal.pl - sprawdź więcej zalet niezależnego doradztwa kredytowego.