Dochody za granicą a rozliczenie podatku. Wszystko co musisz wiedzieć o pracy w Holandii

Polacy w Holandii stanowią sporą część emigrantów. Liczba ta wynosi około 220 tysięcy. Blisko połowa z nich przebywa w tym kraju tylko czasowo np. przy okazji prac sezonowych. Niepodważalnym czynnikiem, który skłania naszych rodaków do wyjazdu to pieniądze. W Holandii można dobrze zarobić i odłożyć gotówkę na lepsze życie. Legalnie zatrudnieni pracownicy mają odprowadzane składki na podatek dochodowy przez pracodawcę. Następnie obowiązkiem pracownika jest złożenie zeznania podatkowego do Belastingdienst, a także starać się o zwrot podatku z Holandii. Jak to wygląda w praktyce?

Rozliczenie podatku z Holandii to nie przywilej a obowiązek

Belastingdienst, a konkretnie system podatkowy w Holandii, przewiduje kary finansowe za brak zeznania podatkowego. Nie warto lekceważyć tego faktu, gdyż skończyć się to może nawet kilkoma tysiącami euro za brak dotrzymania terminu. Co więcej, rozliczenie podatku jest w wielu przypadkach dla Polaków opłacalne ze względu na zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. Składając zeznanie potrzebne nam będzie posiadanie holenderskiej karty podatkowej - jaaropogave, która to jest odpowiednikiem polskiego PIT-11. Dokument potwierdza osiągane przez nas dochody w Holandii i jest wystawiany przez pracodawcę na koniec roku podatkowego. 

Zwrot holenderskiego podatku na konto bankowe. Jak szybko go otrzymasz?

Urząd skarbowy w Holandii wymaga zeznania podatkowego w 3 przypadkach: w momencie otrzymania pisma z Belastingdienst, w sytuacji, gdy zwrot podatku przekracza 15 euro oraz wtedy, kiedy podatnik musi dopłacić organowi podatkowemu. Najszybszą metodą wypełnienia wniosku jest jego elektroniczny odpowiednik. Urzędnicy w pierwszej kolejności rozpatrują zeznania podatkowe, które dotarły do nich najprędzej. Od tradycyjnej poczty szybsza jest elektroniczna, dzięki czemu pieniądze trafią na konto maksymalnie do 3 miesięcy. Zwrot podatku z Holandii jest opłacalny dla Polaków, gdyż jest to kwota w wielu przypadkach sięgająca kilku tysięcy złotych.