Mimo licznych apeli świdnickich policjantów do kierowców o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności, a zwłaszcza o nie wsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu, zdarzają się przypadki świadczące o całkowitej nieodpowiedzialności niektórych użytkowników dróg.

Mimo apeli Policji wciąż nie brakuje osób, którzy wsiadają za kierownicę na tzw. podwójnym gazie od 1 do 3 maja br świdniccy policjanci wyeliminowali z ruchu dwóch takich kierujących. Pierwszy 37-latek, który kierował samochodem osobowym marki BMW mając ponad 1,2 promila alkoholu w organizmie. Kolejny „drogowy as”, to 21-latek zatrzymany do kontroli drogowej, który kierował motorowerem marki Junak mając blisko 1,7 promila w organizmie.
 
W świetle obowiązujących przepisów za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub po użyciu innego, podobnie działającego środka, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet na 10 lat. 
 
ŚWIDNICCY POLICJANCI APELUJĄ O TRZEŹWĄ JAZDĘ.
 
Kierowanie pojazdem po alkoholu jest niebezpieczne i powoduje realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego.
 
Będąc pod wpływem alkoholu nasza uwaga jest rozproszona, a reakcje opóźnione. Nie potrafimy właściwie ocenić odległości, a wyobraźnia namawia do brawury. To wszystko powoduje, że nie powinniśmy wsiadać za kierownicę.
 
Konsekwencje pijanych kierowców ponoszą nie tylko oni, ale również ich pasażerowie oraz inni uczestnicy ruchu drogowego.
 
Oficer Prasowy KPP Świdnica
st. sierż. Magdalena Ząbek