Święto Policji - to data szczególna dla funkcjonariuszy. To czas odznaczeń, awansów, nominacji oraz podziękowań dla policjantów i pracowników Policji, ale też i tych, z którymi, na co dzień współpracują. Patronat nad Wojewódzkimi Obchodami Święta Policji objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Uroczystości dolnośląskich obchodów z okazji 100 rocznicy powołania Policji Państwowej, w których udział wezmą Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji - Elżbieta Witek oraz Komendant Główny Policji - gen. insp. Jarosław Szymczyk, odbędą się na pl. Wolności we Wrocławiu. Przyjdź i świętuj z dolnośląską Policją. Oprócz uroczystego apelu, przygotowaliśmy też dla Państwa wiele atrakcji m. in.: występy policyjnej orkiestry, prezentację sprzętu Policji i innych służb. Starsi i młodsi, będą mogli również poznać ciekawe rzeczy dotyczące pracy Policji.

W tym roku obchodzimy 100 rocznicę powstania Policji Państwowej. W związku z tą wyjątkową okazją, chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy wspólnie z nami angażują się w budowanie poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców Dolnego Śląska. Jednocześnie pragniemy uczcić to święto wraz ze wszystkimi Dolnoślązakami. Dlatego, jak co roku, oprócz uroczystego apelu, przygotowaliśmy dla naszych mieszkańców festyn, gdzie wszyscy – zarówno starsi i młodsi, będą mogli świętować i bawić się z nami oraz poznawać różne ciekawe rzeczy dotyczące pracy Policji. Podczas uroczystości towarzyszyć nam będzie policyjna orkiestra.

Uroczystości dolnośląskich obchodów Święta Policji, w których udział wezmą Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji - Elżbieta Witek Komendant Główny Policji - gen. insp. Jarosław Szymczyk, odbędą się na pl. Wolności we Wrocławiu.

Na zaproszenie Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu, w obchodach udział wezmą też szefowie jednostek Policji czeskiej z Hradec Karalove, Liberca, Ołomuńca i Pardubic, saksońskiej z Gorlitz i Drezna, a także z Dolnej Saksonii z Hanoveru, współpracujących na co dzień z dolnośląskim garnizonem.

Obchody Święta Policji we Wrocławiu są okazją do uhonorowania funkcjonariuszy i pracowników dolnośląskiej Policji za trud i zaangażowanie wkładane w codzienną służbę i pracę. W tym dniu, oprócz wykonywania przez Policję bieżących zadań, wyróżnieni funkcjonariusze i pracownicy uczestniczyć będą w uroczystościach wręczania awansów, nominacji, odznaczeń oraz podziękowań.

Główne uroczystości wojewódzkich obchodów Święta Policji w dniu 18 lipca br., poprzedzone zostaną mszą  św. w intencji dolnośląskiej Policji, która odbędzie się o godz. 10.30 w Kościele pod wezwaniem św. Stanisława, św. Doroty, św. Wacława przy pl. Wolności we Wrocławiu. O godzinie 12.00 na pl. Wolności, na terenie przyległym do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, rozpocznie się uroczysty apel, przy udziale pocztów flagowych i sztandarowych, podczas którego nastąpi odczytanie decyzji i rozkazów oraz wręczenie aktów mianowania, odznaczeń i wyróżnień.

Na pl. Wolności już około godz. 10.00 rozpocznie się festyn, gdzie zaplanowano szereg atrakcji dla dla dorosłych i dzieci – m. in. występy orkiestry dolnośląskiej Policji, prezentacja sprzętu Policji i innych służb, w tym sprzętu oraz pojazdów służbowych i specjalistycznych (m. in. radiowozy policyjne, motocykle, poduszkowiec, bus profilaktyczny), sprzętu ratowniczego oraz symulator jazdy. Policjantów, w dniu ich święta, wspierać będą na festynie również m. in. funkcjonariusze Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej i ratownicy WOPR.

Dla najmłodszych utworzone zostanie stoisko profilaktyczne, gdzie będą odbywały się konkursy i zabawy poświęcone bezpieczeństwu. Z dziećmi spotka się też ich przyjaciel, maskotka dolnośląskiej Policji - Komisarz Lew.

Każdy zainteresowany służbą w Policji, będzie też mógł uzyskać wszelkie informacje dotyczące wymagań i postępowania kwalifikacyjnego.

Jednym z najważniejszych momentów podczas corocznych obchodów Święta Policji na Dolnym Śląsku jest uczczenie pamięć zamordowanych i poległych funkcjonariuszy. Dlatego oddając im hołd, dzień wcześniej, 17 lipca 2019 r., od godziny 10.00, pod ścianą pamięci na terenie Sanktuarium Golgoty Wschodu przy ul. Wittiga, przy pomniku poległych policjantów na Cmentarzu Osobowickim oraz pod Tablicą Pamięci w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, wieńce i kwiaty złożą m. in. przedstawiciele władz Wrocławia i województwa dolnośląskiego, kierownictwa dolnośląskiej Policji, związków zawodowych Policji, innych służb mundurowych, byli komendanci Policji, a także kombatanci i emeryci. 

Serdecznie zapraszamy - Przyjdź i świętuj z dolnośląską Policją

Takie święto zdarza się raz na 100 lat.

nadkom. Krzysztof Zaporowski

 

 

Powiązane wiadomości


1000 Znaków do wykorzystania