aspirant sztabowy Rafał Szczygieł funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego Świdnickiej Komendy będąc w czasie wolnym od służby zatrzymał sprawcę kradzieży. Robiąc zakupy w jednym z marketów zauważył wybiegającego ze sklepu mężczyznę. Funkcjonariusz natychmiast przystąpił do działania.

W poniedziałkowe południe aspirant sztabowy Rafał Szczygieł z Wydziału Ruchu Drogowego, będąc w czasie wolnym od służby, robił zakupy w jednym ze sklepów na ulicy Sikorskiego w Świdnicy.
W pewnym momencie zauważył, jak jeden z klientów opuszcza sklep z niezapłaconym towarem.
Policjant bezzwłocznie przystąpił do działania, okazał legitymację służbową informując że jest funkcjonariuszem. Mężczyzna nie chciał współpracować, postanowił oddalić się z miejsca interwencji.
Policjant stosując chwyty obezwładniające uniemożliwił ucieczkę sprawcy wykroczenia, a następnie przekazał go przybyłemu na miejsce patrolowi Policji
.

Towar nie powrócił do dalszej sprzedaży, na obecną chwilę trwają czynności wyjaśniające w sprawie
o wykroczenie.

Przypominamy  że zgodnie z  Art.  119 kw.  [Kradzież lub przywłaszczenie]

§  1.

Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 500 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

§  2. 

Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo są karalne.

§  3. 

Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 dopuścił się go na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego.

§  4. 

W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1, można orzec obowiązek zapłaty równowartości ukradzionego lub przywłaszczonego mienia, jeżeli szkoda nie została naprawiona.
 

mł.asp. Michał Rzepecki

Wydział Prewencji
Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy