Świdniccy funkcjonariusze ruchu drogowego w miniony weekend, aż do poniedziałkowego poranka, prowadzili intensywne działania prewencyjno-kontrolne pn. „Alkohol i narkotyki”. Policjanci na terenie całego województwa sprawdzali trzeźwość kierowców przemieszczających się po drogach Dolnego Śląska, a także weryfikowali, czy nie znajdują się oni pod wpływem substancji działających podobnie do alkoholu.

Policjanci z dolnośląskiego garnizonu prowadzili od minionej soboty, aż do poniedziałkowego poranka działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą „Alkohol i narkotyki”. Akcja ukierunkowana była na przeprowadzenie kontroli maksymalnej ilości kierowców i zatrzymanie tych, którzy kierowali pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Wszystko po to, aby poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszyć liczbę wypadków drogowych, w tym spowodowanych właśnie przez nietrzeźwych bądź odurzonych kierujących.

W trakcie działań patrole ruchu drogowego rozlokowane były głównie na najważniejszych ciągach komunikacyjnych miast, ale można było je spotkać również na ulicach mniejszych miejscowości. Podczas wzmożonych kontroli mundurowi sprawdzali również, czy kierujący i pasażerowie stosują pasy bezpieczeństwa oraz urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci. Funkcjonariusze kontrolowali także stan techniczny pojazdów.

W trakcie kilkudniowych działań funkcjonariusze intensywnie dbali o bezpieczeństwo na świdnickich drogach.   Niestety nie wszyscy jechali zgodnie z przepisami. Mundurowi zatrzymali 5 kierowców, którzy wsiedli do swoich pojazdów po wypiciu alkoholu i 2 znajdujących się pod wpływem środków odurzających. Ponadto podczas prowadzonych kontroli drogowych funkcjonariusze ujawnili także 4 osoby, które wsiadły za kierownicę, pomimo posiadania aktywnego sądowego zakazu prowadzenia pojazdów.

Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz nakłada świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych. Świadczenie pieniężne może być orzeczone przez sąd nawet do kwoty 60 tysięcy złotych.


Świdniccy policjanci apelują.
Nie wsiadaj do pojazdu po wypiciu alkoholu – bądź odpowiedzialny !!  

KPP Świdnica