Inauguracja sezonu kulturalnego w Świdnicy


W czwartek, 28 września o godz. 18.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędzie się inauguracja sezonu kulturalnego. Podczas uroczystości wręczone zostaną nagrody Prezydenta Miasta Świdnicy za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz statuetka „Mecenasa Kultury”.

Prezydent, Beata Moskal-Słaniewska przyznała dwie nagrody dla:

  • Wandy Szwegler za całokształt działalności w zakresie upowszechniania kultury i twórczości artystycznej;
  • Juliusza Chrząstowskiego za całokształt działalności w zakresie upowszechniania kultury, w szczególności w zakresie edukacji teatralnej

Symboliczną statuetkę „Mecenasa Kultury” otrzyma firma  ZUPBADURA GROUP Sp. z o.o. w podziękowaniu za wsparcie różnorodnych działań kulturalnych organizowanych m.in. przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana K. Norwida w Świdnicy. Jednym z wielu przykładów jest sponsoring konkursu „Galeria Jednego Obrazu”, organizowany przez Bibliotekę, a który umożliwia lokalnym artystom prezentację swojej twórczości. Firma od lat angażuje się w projekty artystyczne, kulturalne i sportowe. Współpracuje zarówno z artystami, jak i instytucjami kultury, by wspierać i promować różnorodne wydarzenia.  

Prezydent przyznała także wyróżnienie Edycie Dworenko-Dworkin za popularyzowanie Świdnicy poprzez kulturę.

Wanda Szwegler to wieloletnia nauczycielka plastyki w Młodzieżowym Domu Kultury. Pracę rozpoczęła w 1962 roku w Szkole Podstawowej w Komorowie, następnie w Witoszowie Górnym i w Szkole Podstawowej nr 16 w Świdnicy. Do 2020 roku prowadziła zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży  w kołach technik różnych – grafiki, malowania na jedwabiu. Była koordynatorem konkursów plastycznych na szczeblu wojewódzkim, m.in. Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Szkolnej „Krajobraz Polski – tradycje, współczesność, przyszłość”. Jej pasją jest biżuteria ze skóry i innych materiałów a także malowanie na jedwabiu. Jej przygoda z nauczaniem to ponad pół wieku. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i oddaniu pomaga młodszemu pokoleniu dostrzec w nich talent. Wychowała i uwrażliwiła na piękno i sztukę całe pokolenia świdniczan.

Wanda Szwegler

Juliusz Chrząstowski to pochodzący ze Świdnicy aktor teatralny i filmowy. Absolwent PWST we Wrocławiu. Od 2003 roku aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie, gdzie zagrał ponad 30 ról. Laureat wielu nagród i wyróżnień aktorskich, m.in. nagrody im. A. Zelwerowicza za najlepszą rolę teatralną przyznawaną przez miesięcznik „Teatr”. Odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadanym przez Ministra Kultury. Jest współtwórcą ważnych dla krzewienia kultury teatralnej świdnickich projektów: „Edukacja Teatralna” (2000 – 2020), „Czas na teatr/Teatr na czasie” (2015 – 2020), Alchemia Teatralna (od 2010 do dziś). Poświęcił setki godzin czasu na prowadzenie inspirujących warsztatów teatralnych, które przyczyniły się do rozwoju artystycznego wielu osób. Pracował jako nauczyciel recytacji oraz juror w konkursach recytatorskich czy też na dramat teatralny. Jego oddanie i pasja w krzewieniu kultury teatralnej pozwoliły wielu ludziom odnaleźć wspólny mianownik w miłości do sztuki teatralnej. 

Juliusz ChrząstowskiAutor zdjęcia: Paweł Wodnicki.

Edyta Dworenko-Dworkin działa w Świdnickim Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznych. Dzięki jej zaangażowaniu i pasji zorganizowano w mieście wiele imprez kulturalno – oświatowych mających na celu popularyzację historii Świdnicy. Dzięki projektowi współfinansowanemu przez miasto „IX wieków historii Świdnicy jej wybitni przedstawiciele” mieszkańcy mieli okazję zapoznania się z postaciami m.in.: Marii Kunitz, Anny Świdnickiej, Mieczysława Kozara Słobódzkiego czy Bolka II. Dzięki jej staraniom w Świdnicy powstały sceny do filmu o pilocie i dowódcy dywizjonu 303. Współorganizowała również wyjazdy na plany filmowe. Wraz z członkami Stowarzyszenia wzięła udział w historycznym przedstawieniu „Od Piastów do repatriantów”, które wystawiane było w teatrze miejskim, a teraz dostępne jest w serwisie YouTube. Jej liczne działania promują historię kultury miasta i regionu.

Edyta Dworenko-Dworkin

Inaugurację sezonu kulturalnego uświetni koncert Grażyny Szapołowskiej, która wystąpi w spektaklu poetyckim „Wisławie – Grażyna”. W roku 2023 Grażyna Szapołowska, ceniona aktorka teatralna i filmowa, obchodzi specjalny jubileusz. Z tej okazji artystka przygotowała spektakl słowno-muzyczny pt. „Wisławie – Grażyna”, który jest dedykowany polskiej noblistce w 100-lecie urodzin. Na program spektaklu złożą się m.in. takie wiersze jak: „Nic dwa razy się nie zdarza”, „Portret kobiecy” czy „Muzeum”, uzupełniane wspomnieniami o poetce.

Bilety w cenie 50 zł są do nabycia w kasie Świdnickiego Ośrodka Kultury i na stronie www.sok.com.pl.