Jaki rodzaj parasola wybrać do swojego ogrodu?

Ogród to miejsce, w którym chętnie spędza się dużo czasu. Jednak nie zawsze dostępna jest przestrzeń umożliwiająca popołudniowy odpoczynek w zacienionym lub osłoniętym od deszczu miejscu, ponieważ nie każdy posiada zadaszony taras lub ogrodowy domek. W takich sytuacjach doskonałym rozwiązaniem jest zakup parasola ogrodowego, który zapewni ochronę przed intensywnym słońcem i deszczem, umożliwiając spędzanie czasu na świeżym powietrzu nawet w niepogodę. Wybór parasoli ogrodowych jest ogromny, a odpowiedni parasol zależy od dostępnej przestrzeni i planowanego miejsca jego ustawienia.

Gdzie ustawić parasol ogrodowy?

Miejsce ustawienia parasola ogrodowego zależy od aranżacji ogrodu. Popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie go na tarasie, jednak sprawdzi się również w ogrodzie czy na mniejszym balkonie, zapewniając ochronę przed intensywnym słońcem. Jest to istotne, ponieważ lata w Polsce stają się coraz bardziej upalne, a długotrwałe przebywanie w pełnym słońcu nie jest wskazane. Duża dawka promieni UV jest szkodliwa dla oczu i skóry.

Parasole ogrodowe z nogą ustawioną centralnie

Najczęściej spotykanym modelem parasoli ogrodowych są te z pionową nogą ustawioną centralnie. Centralne umiejscowienie stelażu na środku czaszy sprzyja różnym praktycznym rozwiązaniom. Taki parasol można na przykład zamontować w specjalnym uchwycie na środku stołu ogrodowego, co pozwala na ustawienie mebli pod nim bez przeszkód, zapewniając ochronę przed słońcem i deszczem. Jest to również idealne rozwiązanie do ustawienia pod nim dwóch leżaków lub krzeseł.

Model z centralnym umiejscowieniem masztu jest wygodny dla osób, które nie planują zmieniać ułożenia mebli ogrodowych. Jeśli jednak nie ma możliwości osadzenia parasola na środku stołu, może on nie zacienić całej potrzebnej przestrzeni. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem będą parasole ogrodowe z boczną nogą.

Parasole ogrodowe z nogą boczną

Parasole tarasowe z boczną nogą są bardzo funkcjonalne i często charakteryzują się nietypowym designem. Główna zaleta tych modeli polega na tym, że oferują znacznie więcej miejsca niż tradycyjne parasole ogrodowe ze stelażem umieszczonym pośrodku. Cała przestrzeń pod parasolem jest wolna, co pozwala na swobodne ustawienie mebli i akcesoriów ogrodowych. Jest to idealne rozwiązanie na taras, na którym spędza się dużo czasu z rodziną i znajomymi.

Czasza parasola z wysięgnikiem często może być obracana o 360°, co pozwala dostosować jej ustawienie do pozycji słońca. Konstrukcja parasola może być osadzona na prostej pionowej nodze lub maszcie w kształcie łuku. Przestrzeń osłaniana przez czaszę znajduje się obok, co umożliwia dowolną aranżację. Parasole tarasowe z boczną nogą zazwyczaj posiadają mechanizm do regulacji kąta nachylenia czaszy.