KPP Świdnica: Policjanci apelują, aby nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie
Świdniccy policjanci apelują do mieszkańców, aby nie zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodach, nawet na krótką chwilę. Wysokie temperatury mogą prowadzić do tragicznych skutków. Warto pamiętać o odpowiedzialności i reagować, gdy widzimy zagrożenie.

Nie zostawiaj dzieci w samochodzie – to może być śmiertelnie niebezpieczne

Świdniccy policjanci przypominają, że pozostawienie dziecka samego w samochodzie, zwłaszcza w upalne dni, może mieć tragiczne konsekwencje. Wysokie temperatury wewnątrz pojazdu mogą szybko osiągnąć niebezpieczny poziom, prowadząc do przegrzania i udaru cieplnego. Taka sytuacja może zakończyć się tragicznie w bardzo krótkim czasie. Dlatego zawsze zabierajmy dzieci ze sobą, nawet jeśli planujemy opuścić samochód tylko na chwilę.

Reaguj, gdy widzisz dziecko lub zwierzę w samochodzie

Widząc dziecko lub zwierzę zamknięte w samochodzie, powinniśmy natychmiast reagować. Należy skontaktować się z numerem alarmowym 112 i poinformować o sytuacji. Ważne jest, aby podczas rozmowy z dyspozytorem dokładnie słuchać instrukcji i wykonywać polecenia. Może się zdarzyć, że będziemy musieli wybić szybę, aby uratować życie. W takich przypadkach liczy się każda sekunda.

Policjanci apelują: „Widząc pozostawione w pojeździe dziecko reaguj i natychmiast skontaktuj się z numerem alarmowym 112. Rozejrzyj się, właściciel samochodu może być w pobliżu. Podczas rozmowy telefonicznej uważnie słuchaj oraz wykonuj polecenia dyspozytora numeru alarmowego 112 lub policjanta. Być może usłyszysz polecenie, aby dla ratowania życia zbić w samochodzie szybę. Jeżeli to możliwe zostań na miejscu do czasu przyjazdu służb.”

Zwierzęta również są narażone na niebezpieczeństwo

Pamiętajmy, że zwierzęta także cierpią w nagrzanych samochodach. Nawet jeśli zostawimy uchyloną szybę, nie zapewni to odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Pozostawienie miski z wodą również nie rozwiązuje problemu. Zwierzę może szybko ulec przegrzaniu, odwodnieniu, udarowi cieplnemu, a nawet uduszeniu.

Policjanci mają prawo użyć wszelkich środków, aby wydostać zwierzę z pojazdu, jeśli stwierdzą, że jego życie jest zagrożone. Właściciel, który nieodpowiedzialnie pozostawia zwierzę w samochodzie, może zostać ukarany mandatem, a w szczególnych przypadkach mogą mu zostać postawione zarzuty karne za znęcanie się nad zwierzęciem.

Nie bądźmy obojętni. Gdy zauważymy zwierzę w sytuacji zagrażającej jego życiu lub zdrowiu, natychmiast powiadommy policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Odpowiedzialność każdego z nas

Każdy z nas ma obowiązek dbać o bezpieczeństwo dzieci i zwierząt. Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem wyobraźni mogą prowadzić do tragicznych skutków. Dlatego zawsze zabierajmy dzieci i zwierzęta ze sobą, gdy opuszczamy pojazd, nawet na chwilę. Nasza rozwaga i odpowiedzialność mogą uratować życie.


Wg inf z: KPP Świdnica