Żywa Biblioteka w Świdnicy 2025 rozmowy, które przełamują stereotypy i bariery

2 min czytania
Żywa Biblioteka w Świdnicy 2025 rozmowy, które przełamują stereotypy i bariery

W Świdnicy znów ożyła niezwykła biblioteka, gdzie zamiast książek można było spotkać ludzi z fascynującymi historiami. To wydarzenie przełamujące bariery i stereotypy przyciągnęło uwagę mieszkańców, którzy mieli okazję spojrzeć na świat oczami innych.

  • Świdnicka Miejska Biblioteka miejscem wyjątkowych spotkań z ludźmi
  • Jak Świdnica wspiera dialog i różnorodność przez Żywą Bibliotekę

Świdnicka Miejska Biblioteka miejscem wyjątkowych spotkań z ludźmi

15 maja w sercu Świdnicy odbyła się kolejna odsłona projektu, który od lat inspiruje do otwartości i wzajemnego zrozumienia. W Miejskiej Bibliotece Publicznej mieszkańcy mogli uczestniczyć w Żywej Bibliotece” inicjatywie, która pozwala na bezpośredni dialog z osobami reprezentującymi różnorodne środowiska i doświadczenia życiowe. To niecodzienna okazja, by poznać prawdziwe historie ludzi, których często dotykają uprzedzenia lub niezrozumienie.

W tym roku żywymi książkami” byli m.in. Amazonka, czyli kobieta po mastektomii, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a także rodzice osób niebinarnych czy przedstawiciele społeczności LGBT+. Wśród nich znalazły się również osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz osoby trzeźwe po walce z uzależnieniami. Każda z tych osób dzieliła się swoimi przeżyciami i odpowiadała na pytania uczestników, tworząc przestrzeń pełną szacunku i empatii.

Jak Świdnica wspiera dialog i różnorodność przez Żywą Bibliotekę

Projekt Żywa Biblioteka” narodził się w 2000 roku w Danii i od tego czasu rozprzestrzenił się na ponad 70 krajów świata. Jego celem jest budowanie mostów między ludźmi poprzez rozmowę, która pozwala przełamać stereotypy i obawy. W Świdnicy inicjatywa ta cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony osób opowiadających swoje historie, jak i tych, którzy chcą słuchać i uczyć się od innych.

Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że dzięki takim spotkaniom rośnie świadomość społeczna oraz wzrasta wzajemny szacunek wobec różnorodności. Dziękujemy wszystkim Żywym Książkom za odwagę i otwartość oraz bibliotekarkom i wolontariuszkom za wsparcie” mówi jedna z organizatorek.

Jeśli ktoś chciałby w przyszłości dołączyć do podobnych inicjatyw lub dowiedzieć się więcej o kolejnych edycjach Żywej Biblioteki w Świdnicy, warto śledzić informacje publikowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną. To miejsce stale otwarte na nowe pomysły i dialog.

Źródło: MBP w Świdnicy

Autor: krystian