Świdnicka biblioteka otwiera rozmowę o świecie - i zaczyna od USA

Świdnicka biblioteka otwiera rozmowę o świecie - i zaczyna od USA

FOT. MBP w Świdnicy

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy cykl „Czytam, bo chcę wiedzieć” wystartował od tematu, który od razu wciąga w grubszą rozmowę o świecie. Ameryka zobaczona przez literaturę faktu okazała się dobrym punktem wyjścia do dyskusji o sprawach, które nie dają spokoju także poza książkami 📚🌍

  • „Czytam, bo chcę wiedzieć” zaczęło od USA i od razu weszło w trudne tematy
  • W kwietniu biblioteka znów zaprosi na rozmowę, która dotyczy codzienności wielu kobiet

„Czytam, bo chcę wiedzieć” zaczęło od USA i od razu weszło w trudne tematy

Podczas pierwszego spotkania uczestnicy przyglądali się Stanom Zjednoczonym przez reportaż i non-fiction. Na stole pojawiły się m.in. kryzys opioidowy, system ochrony zdrowia, dostęp do broni i ubóstwo - czyli tematy, które rzadko da się opowiedzieć jednym zdaniem, a jeszcze rzadziej zamknąć w prostej ocenie.

Dużo dało też to, że prowadzący - Julia Papieska i Zbigniew Polak - pokazali różne punkty widzenia i osadzili rozmowę w szerszym, historycznym tle. Dzięki temu spotkanie nie brzmiało jak wykład, tylko jak żywa wymiana myśli, w której literatura staje się pretekstem do lepszego rozumienia rzeczywistości.

W kwietniu biblioteka znów zaprosi na rozmowę, która dotyczy codzienności wielu kobiet

Kolejne spotkanie cyklu odbędzie się 15 kwietnia o godz. 16.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy. Tym razem rozmowa skupi się na sytuacji kobiet na świecie - na codzienności, różnicach między krajami i na tym, jak różnie bywa rozumiane równouprawnienie.

To temat, który łatwo wywołuje emocje, ale tu znów najważniejsza ma być literatura faktu - czyli konkret, perspektywa i spojrzenie dalej niż nagłówek. Właśnie w takim formacie biblioteczne spotkania zyskują największą siłę: nie tylko opowiadają o świecie, ale też pomagają go lepiej poukładać.

na podstawie: Biblioteka w Świdnicy.