Od lutego 2018 roku dolnośląscy policjanci, wychodząc naprzeciw zmieniającej się rzeczywistości i rozwojowi technologicznemu, wykorzystują w trakcie swojej pracy mobilne terminale płatnicze. W czasach gdy większość płatności wykonywanych jest bez użycia gotówki, również podczas kontaktu z mundurowymi mamy możliwość skorzystania z nowoczesnych technologii płatniczych. Dzięki urządzeniom umożliwiającym rozliczenia bezgotówkowe, można natychmiast opłacić mandat karny bez ponoszenia dodatkowych kosztów, a także nie tracąc czasu.

Już drugi rok policjanci ruchu drogowego w garnizonie dolnośląskim wykorzystują podczas służby mobilne terminale płatnicze. Kontrolując codziennie setki kierowców, funkcjonariusze ujawniają dziesiątki wykroczeń, za które często wystawiają mandaty. Osoby, które dopuściły się niedozwolonych zachowań, od lutego 2018 roku mogą w sposób szybki i prosty dokonać opłaty grzywny nałożonej przez mundurowych, używając do tego przenośnych terminali płatniczych.

Możliwość korzystania z tego typu urządzeń to na pewno ułatwienie zarówno dla policjantów - w ich codziennej pracy, ale przede wszystkim dla osób, które już w trakcie kontroli mogą od razu opłacić mandat karny, używając swojej karty lub innego instrumentu płatniczego np. kodu BLIK. Z pewnością pozwala to zaoszczędzić dużo czasu, który należałoby poświęcić w sytuacji uregulowania grzywny na poczcie czy w banku. Poza tym obcokrajowcy, którzy coraz liczniej odwiedzają tereny naszego województwa, unikają problemu z brakiem polskiej waluty w sytuacji, gdy muszą ponieść finansowe konsekwencje swoich zachowań na drodze.

Sposobność skorzystania z bezgotówkowej formy płatności, bezpośrednio u kontrolującego policjanta to niewątpliwie udogodnienie. Pokazuje ono również, że Policja jest instytucją nowoczesną, wychodzącą naprzeciw zmieniającej się rzeczywistości i rozwojowi technologicznemu.

sierż. szt. Przemysław Ratajczyk