Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Świdnica

Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz się na jogę

Szalone tempo życia, wielozadaniowość, nadmiar informacji - wszystko to przyczynia się do stresu, napięcia i blokad w naszym organizmie. Niewiele się ruszamy, słabo śpimy, jemy w biegu, nie potrafimy się zrelaksować. Joga jest narzędziem do samoregulacji na wszystkich poziomach oraz dyscypliny, które pozwala osiągnąć spokój i szczęście w codziennym życiu. W tym artykule poznasz najważniejsze informacje na temat jogi, dowiesz się jak rozpocząć praktykę i jakich akcesoriów będziesz do tego potrzebować.

Czym w ogóle jest joga? 

Joga to starożytna praktyka duchowa, która przybyła do nas z Indii. Składa się z ośmiu kroków, które wpływają na wszystkie aspekty ludzkiej egzystencji - od przestrzegania zasad moralnych, pracy z ciałem i oddychaniem, po bardziej subtelne techniki kontroli psychiki, umysłu i świadomości. We współczesnym świecie joga, a konkretnie hatha-joga oznacza pracę z ciałem. W praktyce asan ćwiczone są rozmaite pozycje, a dodatkowo wykonywana jest także praca z oddechem i medytacja. Ta nauka zawiera wiele konkretnych ćwiczeń i technik, które pozwalają zrealizować swój wewnętrzny potencjał i utrzymać się w doskonałej formie fizycznej. Uprawiając jogę, człowiek opuszcza "szarą codzienność" i udaje się w nowy, absolutnie fantastyczny i magiczny świat. Ćwicząc jogę stajesz się coraz bardziej otwarty, szczery, życzliwy. Zaczynasz wieść bogatsze, bardziej satysfakcjonujące życie. Joga nie tylko pomaga poprawić zdrowie fizyczne i zyskać szczupłe, wytrzymałe ciało, ale także pozwala w pełni realizować się we wszystkich sferach życia. Na zajęciach w razie potrzeby używa się akcesoriów do jogi - dywaników, pasów, koców i wielu innych materiałów pomocniczych, co pozwala osobom na każdym poziomie umiejętności poprawnie wykonać pozę. Obecnie na całym świecie istnieje wiele szkół, nauczycieli i kierunków jogi. Niektórzy stosują się do tradycyjnych nauk, podczas gdy inni łączą nowe i starożytne techniki, dzięki czemu każdy może znaleźć w jodze coś dla siebie. Joga jest odpowiednia dla każdego - bez względu na wiek, płeć, wyznanie i kondycję. Jednocześnie nie jest ona sportem w zwykłym tego słowa znaczeniu. Nie ma potrzeby wyznaczania celów, ani rywalizacji: jest to praktyka osobista, nawet jeśli wykonujesz ją w grupie.

Jakich sprzętów wymaga joga?

Zanim rozpoczniesz swoje pierwsze zajęcia powinieneś skompletować swoje podstawowe wyposażenie. Mata do jogi powinna mieć odpowiedni rozmiar i rozciągliwość. Nie powinna się ślizgać, dlatego dobrze jest zainwestować w dodatek z profesjonalnego sklepu. Akcesoria do jogi to także pas, który zastępuje dawniej używane liny. Jaka jest rola paska? Przede wszystkim jest niezbędny do prawidłowego wykonywania asan, zapewnia stabilizację pozycji podczas ćwiczeń oraz zmniejszenia ryzyko kontuzji. Pod plecami lub kolanami umieszczany jest specjalny koc do jogi. Na zajęciach używa się w tym celu także klocków, a na niektórych kursach pojawiają się również hamaki. Niezbędny będzie także oddychający strój, który zapewni komfort i wygodę podczas wykonywania asan. Zainwestuj w legginsy z dobrego materiału, stanik oraz bluzkę do jogi, aby ćwiczyć bez problemów. Pamiętaj, aby ubrania nie były luźne i nie przeszkadzały podczas wykonywania pozycji.

Od czego warto zacząć uprawiając sport amatorsko?

Mając podstawowe dodatki do jogi swoje ćwiczenia możesz wykonywać wszędzie. Najlepiej jednak znaleźć nauczyciela, który pomoże Ci dobrać odpowiedni kierunek jogi dostosowany do Twojego stanu zdrowia i kondycji. Następnie możesz zapisać się na zajęcia grupowe lub na indywidualny trening. Wiele miejsc oferuje dni otwarte, podczas których możesz sprawdzić, czy dany tryb i zajęcia na pewno Ci odpowiadają. Jeśli to możliwe, ćwicz regularnie w domu. Istnieje wiele aplikacji oraz kursów dostępnych w internecie, z których możesz skorzystać. Wykonuj asany i staraj się medytować, ale pamiętaj, aby nie przeciążać swojego ciała, ponieważ w jodze nie powinno być miejsca na ból. Zacznij od najprostszych technik i stopniowo pogłębiaj swoją wiedzę. Podczas ćwiczeń skoncentruj się na oddechu, a zmęczenie odejdzie na dalszy plan. Możesz wzbogacić swój trening o akcesoria do jogi. Uprawiaj sport regularnie, a szybko zauważysz pozytywne rezultaty.

Jakiego sprzętu pół profesjonaliści (i profesjonaliści) używają z asortymentu Decathlon?

Mata do jogi

Profesjonalna mata do jogi z ekologicznej bawełny zapewnia wygodną pracę i bezpieczne wykonywanie asan. Jest komfortowym dodatkiem zapewniającym naturalne połączenie z ziemią. Możesz ją łatwo zwinąć i zabrać ze sobą wszędzie.

Pas do jogi

Pas do jogi jest jednym z najważniejszych akcesoriów do jogi. Sprawi, że wejście w pozycje będzie łatwe i wygodne. Pas pozwala także na dłuższe utrzymanie się w pozycji, a dzięki niemu będziesz wykonywać swoje ćwiczenia bez trudu.

Joga to styl życia

Joga to nie tylko zestaw ćwiczeń. To przede wszystkim specjalna filozofia, która kształtuje Twój światopogląd, zmienia nawyki i przenika do wszystkich sfer życia. To nie tylko praktyka sportowa, to wyjątkowy czas, który poświęcasz tylko sobie. To oaza spokoju w głębi codziennego życia, w której można w końcu odpocząć. Joga jest przydatna jak każdy inny rodzaj aktywności fizycznej. Najważniejsze, aby mądrze podejść do ćwiczeń i odpowiednio ocenić swój poziom zaawansowania, aby nie zrobić sobie krzywdy. Najlepiej zacznij ćwiczyć w grupie z instruktorem. Dzięki temu będziesz mógł dobrać odpowiedni dla siebie zestaw ćwiczeń i dużo łatwiej będzie Ci je opanować.