Ekostandardy w branży - jakie rozwiązania oferują deweloperzy?

Łatwo zauważyć, że ekologiczne standardy stosowane przez deweloperów w branży budowlanej cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Mimo tego, że tego typu rozwiązania wciąż stanowią jedynie niewielki procent wszystkich inwestycji to jednak widać tendencję związaną z tym, że coraz więcej osób przywiązuje do tego dużą wagę. Ekologia w inwestycjach budowlanych staje się coraz powszechniejsza. Jakie rozwiązania pod tym względem proponują deweloperzy?

Stacje do ładowania samochodów elektrycznych

Wśród coraz częściej pojawiających się rozwiązań ekologicznych stosowanych w nowoczesnych, ekologicznych osiedlach prym wiodą stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Nie ma wątpliwości co do tego, że samochody elektryczne są nieuniknioną przyszłością i jest ich coraz więcej na naszych drogach. Problemem jest natomiast dostępność stacji do ładowania. Wielu deweloperów myślących przyszłościowo już teraz inwestuje w tego typu rozwiązania, które z czasem będą spełniać oczekiwania mieszkańców posiadających pojazdy elektryczne.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Legnicy

Panele fotowoltaiczne i żarówki LED

Jeśli chodzi o oszczędność energii elektrycznej to wiele nowoczesnych osiedli korzysta obecnie z żarówek LED. Są one energooszczędne i pozwalają znacząco obniżyć koszty związane z wydatkami na energię elektryczną. Montuje się je w częściach wspólnych, w tym na klatkach schodowych i na ścieżkach spacerowych. Kolejną kwestią, która cieszy się ogromną popularnością są panele fotowoltaiczne, które pozwalają ograniczyć wydatki na prąd w jeszcze większym stopniu. Dodatkowo energia ze słońca pozwala podgrzewać wodę użytkową dla mieszkańców osiedla. W takim więc przypadku znowu można liczyć na znaczne oszczędności.

Roślinność

Kluczowe znaczenie w ekologii rozwiązań budowlanych ma roślinność. Z tego też powodu ekologiczne osiedla nie bez powodu są często nazywane zielonymi osiedlami. Przywiązuje się dużą wagę do tego, aby w bliskiej okolicy poszczególnych budynków osiedla sadzić wiele drzew i dużo rodzajów innej roślinności. Teren nieopodal budynków jest porośnięty zieloną trawą. Jest to więc zgoła inna strategia, która zakładała tworzenie betonowych przejść i placów wokół powstających osiedli. Co ciekawe niektóre nowoczesne osiedla decydują się również na to, aby roślinność posadzić także na dachach budynków. Takie zielone ogrody pozwalają poszczególnym mieszkańcom odpocząć w przyjemnym i komfortowym miejscu wraz z niezwykłą panoramą i widokiem na okolicę. Ogród na dachu stanowi także barierę izolacyjną od ciepła, a więc pozwala na konkretne oszczędności związane na przykład z klimatyzacją.