KPP Świdnica zachęca do bezpłatnego sprawdzenia trzeźwości przed jazdą
Czy jesteś pewien, że możesz prowadzić? Sprawdź swoją trzeźwość przed wsiadaniem za kierownicę!
  1. W lokalnych jednostkach policji dostępne są bezpłatne alkomaty samoobsługowe.
  2. Prosty w obsłudze alkomat pozwala każdemu szybko sprawdzić poziom alkoholu w wydychanym powietrzu.
  3. Wynik powyżej 0,2‰ oznacza stan po spożyciu alkoholu, a powyżej 0,5‰ stan nietrzeźwości.
  4. Reaguj, jeśli widzisz, że ktoś nietrzeźwy zamierza prowadzić – może to uratować życie.

Często zdarza się, że po spożytej noc wcześniej kolacji z lampką wina wydaje nam się, że rano jesteśmy w pełni zdolni do prowadzenia pojazdu. Niestety, nasze subiektywne poczucie trzeźwości bywa mylące, a stawką w grze jest ludzkie życie. Aby uniknąć tragicznych w skutkach błędów, warto skorzystać z dostępnych w lokalnych komisariatach alkomatów.

Urządzenia te są umieszczone w miejscach ogólnodostępnych i nie wymagają asysty policjanta, co zapewnia dyskrecję i szybkość działania. Wystarczy użyć jednorazowej słomki, która jest dostępna na miejscu, aby w ciągu kilku sekund otrzymać wynik. Dzięki temu można łatwo sprawdzić, czy nasz organizm jest już wolny od alkoholu.

Warto pamiętać, że prawo nie rozgranicza wyraźnie, co oznacza "stan po spożyciu alkoholu" i "stan nietrzeźwości". Przekroczenie zawartości alkoholu w organizmie na poziomie 0,2‰ klasyfikuje kierowcę jako będącego w stanie po spożyciu alkoholu, co wiąże się z wykroczeniem. Natomiast gdy poziom ten przekracza 0,5‰, kierowca jest uznawany za nietrzeźwego, co jest już przestępstwem.

Każde zachowanie, które może zapobiec tragedii na drodze, jest bezcenne. Jeśli zauważysz, że ktoś w stanie wskazującym na spożycie alkoholu zamierza prowadzić pojazd, zareaguj. Możesz uratować nie tylko jego życie, ale też życie innych uczestników ruchu drogowego.


Na podstawie: KPP Świdnica