Oszustwo na kryptowaluty: 51-latek stracił kolejne oszczędności
51-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego padł ofiarą oszustwa podczas próby odzyskania zainwestowanych środków na rynku kryptowalut. Zamiast odzyskać pieniądze, stracił kolejne 2 tysiące euro. Policja apeluje o zachowanie ostrożności przy operacjach finansowych.
  1. 51-latek zainwestował na rynku kryptowalut 6 tysięcy euro.
  2. Znalazł ofertę pomocy na portalu społecznościowym.
  3. Przesłał 2 tysiące euro na wskazane konto.
  4. Oszustwa ujawniły się, gdy pieniądze nie wróciły na jego konto.

51-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego zgłosił się do lokalnej policji po tym, jak zorientował się, że został oszukany. Na przełomie marca i kwietnia mężczyzna zainwestował 6 tysięcy euro na rynku kryptowalut, a następnie postanowił odzyskać te środki. Szukając pomocy, natrafił na ofertę na portalu społecznościowym.

Podczas przeglądania krótkich filmików w mediach społecznościowych, 51-latek znalazł ogłoszenie oferujące pomoc w odzyskaniu zainwestowanych pieniędzy. Wypełnił formularz, podając swoje dane osobowe, po czym skontaktował się z nim nieznany mężczyzna przez komunikator internetowy. Oszust ten przeprowadził wywiad na temat zainwestowanej kwoty i poinformował, że skontaktuje się z nim prawnik.

Jeszcze tego samego dnia, inny mężczyzna, podający się za prawnika, skontaktował się z 51-latkiem. Prawnik polecił przelanie 2 tysięcy euro na wskazane konto, tłumacząc, że jest to konieczne, aby specjalny system cybernetyczny mógł zweryfikować środki. 51-latek postąpił zgodnie z instrukcjami, ale do następnego dnia pieniądze nie wróciły na jego konto.

Kiedy 51-latek ponownie odebrał telefon od rzekomego prawnika, ten namawiał go do kolejnego przelewu, tłumacząc to potrzebą weryfikacji obrotu. Mężczyzna odmówił, ale kilka dni później ponownie otrzymał telefon z prośbą o przesłanie kolejnych pieniędzy. Po odmowie, oszust poinformował, że mężczyzna nie odzyska żadnych pieniędzy, co uświadomiło mu, że padł ofiarą oszustwa.

Policja apeluje o rozwagę przy wykonywaniu operacji finansowych. "Pamiętajmy, że oszuści cały czas modyfikują swoje metody działania. Niezmienny pozostaje cel, który chcą osiągnąć — wyłudzenie naszych pieniędzy. Zachowajmy zdrowy rozsądek i ostrożność, aby nie stracić oszczędności całego życia" - ostrzega asp. Magdalena Ząbek, Oficer Prasowy KPP Świdnica.


Według informacji z: KPP Świdnica