W okresie jesienno-zimowym niesprzyjająca aura oraz wcześnie zapadający zmrok niekorzystnie wpływają na proces widzenia, a to realnie przyczynia się do pogorszenia bezpieczeństwa na drodze, szczególnie w relacji pieszy - pojazd. Niezmiernie ważnym elementem w tym przypadku jest zadbanie o prawidłowe oświetlenie zewnętrzne pojazdu. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego świdnickiej komendy w trakcie służby zwracają uwagę na stan techniczny oświetlenia zewnętrznego pojazdów, a wszystko to dla naszego wspólnego bezpieczeństwa. Niebawem ruszy także kampania informacyjna pn. „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, podczas której na zgłoszonych do działań stacjach diagnostycznych kierowcy będą mogli w wyznaczonych terminach bezpłatnie sprawdzić światła w swoich pojazdach.

Pamiętajmy, że ważny jest stan wszystkich elementów oświetlenia pojazdu tj. żarówek, lamp oraz ustawienia świateł. Przypomnijmy kilka podstawowych zasad związanych ze światłami:

  •  Lampy powinny być sprawne i czyste.
  •  Należy je systematycznie przecierać lub po prostu umyć samochód. Łatwo się zorientować, kiedy światła są zabrudzone patrząc na szyby samochodu - jeśli są zabrudzone poza obszarem oczyszczanym wycieraczkami, to światła na pewno też.
  • Wszystkie żarówki powinny się świecić.
  • Najlepiej wymieniać żarówki parami bowiem, gdy jedna się przepali, druga prawdopodobnie wkrótce też będzie niesprawna. Poza tym światła żarówki po długim okresie świecenia mogą słabnąć, więc w przypadku wymiany tylko jednej żarówki będą świecić z różnym natężeniem.
  • W samochodzie warto mieć komplet żarówek zapasowych.
  • Żarówki muszą być zgodne ze specyfikacją producenta samochodu i posiadać homologację. Użytkownik samochodu powinien zainteresować się jak można je wymienić za pomocą fabrycznego zestawu narzędzi samochodu. Potrzebna informacja zwykle jest zawarta w instrukcji obsługi pojazdu.
  • Zasięg widoczności w nocy może być znacznie ograniczony, dlatego zawsze należy dostosować prędkość do własnego postrzegania.
  • Pamiętajmy, w warunkach ograniczonej widoczności, wyprzedzamy inny pojazd tylko wtedy, gdy widzimy drogę wystarczająco daleko.
  • Światła reflektorów powinny być prawidłowo ustawione.
  • Należy to sprawdzić w warsztacie samochodowym lub stacji kontroli pojazdów po każdej wymianie żarówki reflektora, a także po każdej naprawie mechanicznej mogącej mieć wpływ na ustawienie świateł (np. zawieszenia, naprawy blacharskiej po kolizjach) oraz sprawdzać okresowo. Jeżeli świateł nie można prawidłowo ustawić, bo uszkodzone są pokrętła regulacyjne, to usterkę trzeba naprawić.

Informujemy, że niebawem dostepny będzie wykaz stacji kontroli pojazdów, które zadeklarują współpracę w ramach działań „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Bezpłatne sprawdzenie świateł w tym roku zaplanowano w następujących terminach: 22 października, 5 i 19 listopada oraz 3 grudnia. W tych dniach kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach.

Oficer Prasowy KPP Świdnica
mł. asp. Magdalena Ząbek