Zima zbliża się nieuchronnie, dlatego pamiętajmy by przygotować swoje auto do jazdy w warunkach zimowych. Chcemy wszystkim życzyć wyłącznie bezpiecznych podróży, dlatego warto pamiętać o kilu regułach, których przestrzeganie zagwarantuje nam bezpieczne dotarcie do miejsca docelowego, a także bezpieczny powrót. Pamiętajmy, że ZIMA nie wybacza braku wyposażenia, przygotowania pojazdu do drogi oraz błędów kierowcom, a śliska nawierzchnia, możliwość wystąpienia niekontrolowanego poślizgu i mocno zmienne warunki atmosferyczne w postaci mgieł, czy opadów marznącego deszczu, to najgorsze co może nas spotkać w czasie jazdy jesienią lub zimą.

Siadając za „kółko” zadbajmy o to, by wyjazd stał się przyjemnością. Nie należy wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym lczy niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku lub kilkunastominutową przerwę.

Kolejna ważną kwestią jest nadmierna prędkość lub jej niedostosowanie do warunków na drodze , która to jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków. Nie tylko zwiększa ryzyko kolizji, lecz także podwyższa prawdopodobieństwo odniesienia poważnych obrażeń lub śmierci podczas wypadku. Z tego też powodu szczególnie w okresie jesienno-zimowym powinniśmy prędkość jazdy dopasować do warunków pogodowych, a także zachować większy niż zwykle odstęp od pojazdu poprzedzającego.

Spore znaczenie w tym okresie, ma też odpowiednie ogumienie, przypominamy, że niskie temperatury sprawiają, iż stosowanie letnich opon w samochodach staje się mało efektywne. Droga w przypadku nagłego hamowania wydłuża się o kilkadziesiąt metrów, przy jeździe z prędkością 50 km/h, a to z kolei może doprowadzić do wypadku. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, to niezwłocznie wymieńmy opony z letnich na zimowe już dziś.

Poruszając się pojazdem kierowca musi mieć także zapewnione dostateczne pole widzenia oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji, a także oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. W zaistniałej sytuacji niedopuszczalne jest poruszanie się samochodem całkowicie lub częściowo nieodśnieżonym.

Pamiętajmy, że inną bardzo ważną kwestią jest odśnieżenie samochodu przed wyjazdem na drogę. Zgodnie z art. 66 Ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany tak, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiedni pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być szyby w przednich drzwiach, szyba czołowa, a także lusterka.

Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Śnieg zalegający również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Może on spaść na szybę samochodu jadącego za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania. Pamiętajmy. Im bardziej zadbamy o nasz pojazd przed wyjazdem na drogę, tym bardziej poprawi się nasze bezpieczeństwo.

Pamiętajmy też o przewożeniu dzieci wyłącznie w fotelikach, które są trwałe i pewnie zamontowane w pojeździe. Gdy zapada jesienno-zimowa szarówka, pamiętajmy też, że warto jeszcze większą uwagę skupić na niechronionych uczestnikach ruchu, jakimi są często niewidoczni piesi. Będąc pieszym uczestnikiem ruchu, bądźmy widoczni i nie zapominajmy o odblaskowych elementach odzieży.

I tak jak zawsze życzymy tylko i wyłącznie bezpiecznych podróży.

Oficer Prasowy KPP Świdnica 
mł. asp. Magdalena Ząbek