Dolnośląskie Śniadanie Biznesowe w Świdnicy


Kilkudziesięciu przedsiębiorców i menedżerów ze Świdnicy i okolic wzięło udział w Dolnośląskim Śniadaniu Biznesowym, które odbyło się w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw w Świdnicy. Jego inicjatorem jest Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Cezary Przybylski.

Gości przywitała prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska oraz w imieniu marszałka – dyrektor Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Bartłomiej Kubicz.

Jesteśmy po to, żeby dostarczać przedsiębiorcom sporą porcję wiedzy. Takie spotkania mam nadzieję, że są inspiracją i wyznaczeniem kierunków rozwoju dla firm. Myślę, że zawsze warto sięgać po zewnętrzne źródła finansowania, dlatego liczę, że spędzony tu czas będzie okazją do konsultacji, wymiany doświadczeń i rozmów z ekspertami – mówiła prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

O możliwości pozyskania środków z funduszy europejskich opowiedziała Monika Winnicka, specjalista w Głównym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich UMWD. Przedsiębiorcy z Dolnego Śląska będą mogli skorzystać z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska. Do dyspozycji będą środki w wysokości 11 mld zł i będą one dostępne w formie dotacji, grantów i pożyczek.

Iwona Siewert, dyrektor Funduszu Pożyczkowego z Wrocławskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zaprezentowała z kolei ofertę pożyczek rozwojowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, niezależnie od ich stażu – bez prowizji i marży. Natomiast Tadeusz Błażejewski z Dolnośląskiego Funduszu Gospodarczego przedstawił ofertę tej instytucji, która specjalizuje się w poręczeniach kredytów i leasingów.

Poruszona została także kwestia dobrowolnego ZUS-u. W ramach tego pomysłu, to od decyzji przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą ma zależeć, czy będzie opłacał składki na ZUS – przy zachowaniu obowiązkowej składki zdrowotnej na NFZ, czy też będzie oszczędzał na przyszłą emeryturę samodzielnie.

Formuła spotkań jest dla przedsiębiorców interesująca z uwagi na możliwość biznesowego networkingu, czyli budowania sieci kontaktów. Po części oficjalnej, uczestnicy spotkania mogli porozmawiać w kuluarach z ekspertami o zaprezentowanych ofertach.

Dolnośląskie Śniadanie Biznesowe w Świdnicy