"Kto kradnie z włamaniem podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat"(art. 279 KK). Mimo tak znaczących sankcji karnych przestępcy nie rezygnują z dostania się do naszych mieszkań. Statystyki przestępczości jednoznacznie wskazują, że mieszkania, domki jednorodzinne, czasami warsztaty przydomowe znajdują się w centrum uwagi złodziei.

Dlaczego kradną? Odpowiedź wydaje się być prosta. Stanowi o tym duża atrakcyjność towarów znajdujących się w okradanych obiektach. Łupem włamywaczy pada często dorobek całego życia. 
 
Zastanów się, czy zrobiłeś wszystko, aby do minimum ograniczyć zagrożenie włamania do Twojego domu, mieszkania. Żadna Policja, nawet najskuteczniejsza nie ochroni w pełni naszej własności, jeżeli sami nie będziemy o nią dbali. 
 
Świdniccy Policjanci Apelują ! 
 
  • Zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego domu, mieszkania, załóż dobre zamki i zawsze ich używaj. Warto zamontować domofon lub też instalację świetlną. Na działce z domem jednorodzinnym wykonaj solidne ogrodzenie,  załóż oświetlenie na podwórku 
  • Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką.  
  • Nie oddawaj kluczy nieznajomym i niech tego nie robią Twoje dzieci. Gdy wyjeżdżasz, niech ktoś z rodziny wyjmuje listy ze skrzynki, włączy wieczorem światło i radio.
  • Współdziałaj z sąsiadami w ochronie mieszkań. Wiedz kiedy oni wyjeżdżają, a oni niech wiedzą kiedy Ciebie nie ma.
  • Nie opowiadaj nigdy co posiadasz w domu i gdzie. I niech nie robią tego Twoje dzieci.
  • Nigdy nie otwieraj nieznajomym, ani drzwi mieszkaniowych, ani wejściowych na klatkę, otwieranych na sygnał domofonu.
  • Kiedy zauważysz, że w Twoim budynku lub w jego pobliżu kręcą się stale nieznajomi, powiedz o tym dozorcy, dzielnicowemu lub powiadom najbliższą jednostkę policji.
  • Oznakuj w sposób dyskretny swoje przedmioty wartościowe.
  • Gdy nastąpi włamanie do Twojego mieszkania nie rób porządków! Nie sprzątaj i nie staraj się przeglądać rzeczy celem stwierdzenia co zginęło. W ten sposób zacierasz ślady i utrudniasz pracę policji. Najpierw zawiadom policję, a dopiero potem – po oględzinach miejsca zdarzenia ustal co zginęło.
Oficer Prasowy KPP Świdnica 
st. sierż. Magdalena Ząbek 

 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.