Bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego stanowi priorytet w działaniach dolnośląskich policjantów. Codziennie funkcjonariusze starają się dbać o to, aby każdy kto porusza się po drogach naszego województwa, przestrzegał obowiązujących przepisów i unikał zachowań mogących stworzyć zagrożenie bezpieczeństwa. Jest to niezwykle ważne w przypadku rowerzystów, którzy jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są szczególnie narażeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Dlatego policjanci wraz ze znaną aktorką Barbarą Mularczyk-Potocką przygotowali kolejną akcję, promującą tym razem bezpieczne i świadome korzystanie z roweru.

Letnia pogoda to idealny czas na rowerową przejażdżkę, która stanowi zdrową alternatywę dla podróżowania samochodem. Ruch na świeżym powietrzu, możliwość ominięcia korków i sprawnego przemieszczenia się w zatłoczonym mieście - to niewątpliwe atuty jazdy na rowerze.

Niestety ten sposób aktywności niesie za sobą wiele zagrożeń, z których wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Nie bez powodu rowerzyści określani są mianem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Tak naprawdę kierującego jednośladem, przed skutkami kontaktu z innym użytkownikiem dróg, nie chroni nic. Każde zderzenie lub upadek, może skończyć się nieprzyjemnymi lub tragicznymi w skutkach konsekwencjami. Dlatego tak ważne jest, aby uświadamiać wszystkim rowerzystom, tym młodszym i starszym, jak duże znaczenie ma właściwe zachowanie na drodze – zgodne z obowiązującymi przepisami oraz korzystanie z kasków ochronnych, które w wielu sytuacjach ratują życie! 

Pamiętajmy:
➢ brak prawa jazdy nie zwalnia rowerzysty z obowiązku znajomości przepisów ruchu drogowym i bezwzględnego stosowania się do nich,
➢ należy korzystać ze ścieżek rowerowych i jezdni. Chodnik przeznaczony jest dla pieszych i tylko w wyjątkowych sytuacjach mogą korzystać z niego kierujący jednośladem,
➢ NIGDY nie wolno przejeżdżać przez przejścia dla pieszych. Pozwala to uniknąć wielu zagrożeń, niepotrzebnych sytuacji konfliktowych i wzajemnej niechęci między pieszymi i rowerzystami.
➢ dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę,
➢ podczas jazdy należy zachować koncentrację. Jazda ze słuchawkami w uszach? Nie rób tego! Nie jest to zabronione, ale znacząco wpływa na nasze bezpieczeństwo. Po prostu dobrze jest słyszeć, co dzieje się wokół nas,

➢ koniecznie należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Założenie kasku, a po zmroku kamizelki lub elementów odblaskowych znacząco zwiększy bezpieczeństwo podróżowania na jednośladzie,

➢ bardzo istotny jest prawidłowy stan techniczny roweru: skuteczne oświetlenie, sprawne hamulce i dzwonek – to obowiązkowe elementy, jakie należy sprawdzić przed każdą jazdą.

Warto przypomnieć jeszcze szczególne przypadki, gdy rowerzysta może korzystać z chodnika. Jazda na rowerze po chodniku jest dozwolona gdy:
• opiekujemy się jadącym na rowerze dzieckiem, które ma mniej niż 10 lat,
• warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, ulewa, gołoledź, bardzo silny wiatr czy mgła),
• są spełnione jednocześnie takie trzy warunki: chodnik ma co najmniej 2 m szerokości, na jezdni dozwolony jest ruch szybszy niż 50 km/h oraz nie ma wydzielonej drogi dla rowerów bądź pasa ruchu dla rowerów.

Stosując się do powyższych zasad i wskazówek, zwiększamy szansę na to, że nasza podróż jednośladem będzie przyjemnością, bez jakichkolwiek przykrych konsekwencji. Doskonale wie o tym znana aktorka Barbara Mularczyk-Potocka, która zaangażowała się w akcję funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego dolnośląskiej komendy i wspólnie z nimi namawia do stosowania kasków rowerowych, niezależnie od wieku osoby, która podróżuje rowerem.

sierż. szt. Przemysław Ratajczyk
 

 

 

Powiązane wiadomości