Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Świdnica

Pomimo licznych apeli, kampanii medialnych czy też akcji policyjnych nadal zdarzają się sytuacje kiedy za kierownicę pojazdu wsiadają osoby pod wpływem alkoholu. Tylko w ciągu ostatniego weekendu policjanci Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali sześciu nietrzeźwych kierujących. Niechlubny rekordzista miał prawie 3.4 promila alkoholu. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowiedzą przed sądem.

Policjanci wielokrotnie zwracali się już do kierowców o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności, a zwłaszcza o nie wsiadanie za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu. Niestety wciąż są osoby nieodpowiedzialne, które decydują się na jazdę na tzw. podwójnym gazie i tym samym nie zwracają uwagi na bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Tylko w ciągu ostatnich czterech dni policjanci powiatu świdnickiego wyeliminowali z dalszej jazdy 6 takich kierowców.

Pierwszy nietrzeźwy tego weekendu zatrzymany został 2 kwietnia około północy przez funkcjonariuszy Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego, Wydziału Prewencji na terenie Świdnicy. 36-letni mężczyzna kierował samochodem osobowym marki VW . Podczas kontroli badanie stanu trzeźwości wskazało blisko 1,3 promila alkoholu w organizmie.

3 kwietnia, w godzinach nocnych tuż po godzinie 2.00 , również na terenie miasta Świdnica policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego, Wydziału Prewencji zatrzymali 35-letniego kierującego Fordem, którego styl jazdy mógł wskazywać, że znajduje się on pod wpływem alkoholu. Przeprowadzone badanie trzeźwości potwierdziło u mężczyzny ponad 2,7 promila alkoholu w organizmie, ponadto mężczyzna kierował pojazdem pomimo zakazu prowadzenia pojazdów wydanego przez Sąd Rejonowy w ŚwidnicyKilka godzin później tj. ok 8.00 funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego również na terenie Świdnica zatrzymali 23-latka, który kierował samochodem marki Opel, badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Tego samego dnia policjanci z drogówki na terenie Żarowa około 11.00 zatrzymali także 52-letniego kierującego samochodem marki Fiat , którego badanie stanu trzeźwości wykazało blisko 0,6 promila alkoholu w organizmie

Kolejny amator jazdy na tzw. podwójnym gazie – rekordzista tego weekendu został zatrzymany następnego dnia tj. 4 kwietnia, około godziny 13.00, na terenie Świebodzic przez funkcjonariuszy Zespołu Kryminalnego Komisariatu Policji w Świebodzicach- styl jazdy mężczyzny wskazywał, że może znajdować się pod wpływem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości 49-latka wykazało blisko 3,4 promila alkoholu w organizmie. Tego samego dnia, około godziny godziny 22.00 funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali 50-letniego kierującego samochodem marki Peugeot, badanie stanu jego trzeźwości wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

W każdym z wymienionych przypadków policjanci uniemożliwili kierującym dalszą jazdę, a o ich dalszym losie zadecyduje sąd.

Wypadki spowodowane przez nietrzeźwych często są tragiczne w skutkach, dlatego nie bądźmy obojętni i kiedy mamy podejrzenie, że kierowca jest nietrzeźwy reagujmy. Możemy uniemożliwić takiej osobie dalszą jazdę i zadzwonić pod numer alarmowy 112 i poinformować o swoich przypuszczeniach.

Przypominamy, że nieodpowiedzialni nietrzeźwi kierujący pojazdami mechanicznymi muszą się liczyć z karą pozbawienia wolności do lat 2, dożywotnim zakazem kierowania pojazdami oraz wysoką grzywną, rowerzyści natomiast z wysoką grzywną oraz zakazem kierowania pojazdami.

Przypominamy, że w przypadku popełnienia przestępstwa jazdy pomimo orzeczonego przez sąd zakazu sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.