Kim jest iluzjonista, prestidigitator, magik?

Magia i czarodziejskie sztuczki to bardzo intrygujące zajęcia. Zarówno dla osób, które się nimi zajmują, jak i przede wszystkim dla tych, którzy je oglądają. Kto może zabrać nas w świat magii i iluzji? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Kim jest iluzjonista?

Iluzjonista to artysta. To osoba, której występ ma przede wszystkim artystyczną oprawę. Zaplanowany jest w takiej konwencji, by wywoływać emocje. Jakie? Od zaciekawienia po ekscytację! Właśnie dlatego tak ważne jest to, jaką osobowość ma iluzjonista. To on, dzięki swojej charyzmie, jest w stanie wciągnąć widzów do swojego świata. Sprawić, że zapomną o codziennych troskach i zaintrygowani będą się zastanawiać, jak to możliwe? Pokaz iluzji to nie tylko show, które ma dostarczać rozrywki, wprawiać w zdumienie, ale i pokazywać, że świat, jaki znamy, może jednak wymykać się z ram. Iluzjonista Maciej Kulhawik, który przekracza bariery umysłu i wyobraźni, jest przykładem osoby, która pokazuje, że iluzja to nie tylko pasja, ale i profesja. Swoje występy przygotowuje w perfekcyjny sposób, dopasowując je do różnego typu uczestników. Niezależnie od okazji (urodziny, wesele, impreza firmowa), jest w stanie stworzyć show pokazujące profesjonalizm i zręczność, a wszystko okrasić humorem. To właśnie rola iluzjonisty – ma nie tylko zakłócać u widzów tok logicznego rozumowania, podważając prawa fizyki, ale również bawić. Bardzo często do swoich występów wykorzystuje rekwizyty.

Mentalista – kto to taki?

Mówiąc o iluzjoniście, nie sposób pominąć również mentalistów. To aktorzy estradowi, którzy pracują zupełnie inaczej niż iluzjoniści, ale by osiągnąć podobny efekt – zdumieć i wywołać inne określone emocje poprzez wpływ pozarozumowy. Mentalista wykorzystuje efekty trikowe, wykorzystując porozumiewanie się ludzkich umysłów. Nie ma tutaj żadnych rekwizytów ani sztuczek. Są to niejako eksperymenty. Mentalista używa wyłącznie środków aktorskich. Można zaryzykować stwierdzenie, że czyta w ludzkich umysłach. Jest w stanie odgadnąć, o czym ktoś myśli, ale i sprawić bez słów, by ktoś pomyślał o konkretnej sprawie. Mentaliści mówią o swoje pracy, że polega ona w dużej mierze na wiedzy o ludzkiej naturze. Dzięki temu potrafią kierować czyimś zachowaniem i wpływać na cudzy umysł.

Kim jest prestidigitator?

Prestidigitator to artysta estradowy, który wykorzystuje w swoich pokazach zręczność rąk. Najczęściej pokazuje sztuczki iluzjonistyczne, które przeczą prawom fizyki. Pomagają mu w tym umiejętności aktorskie i różnego typu rekwizyty. Dzięki odpowiedniemu zmanipulowaniu publiczności potrafi nieco ją oszukać. Pozbawienie działań logiki, zaprzeczenie prawom fizyki sprawia, że widzowie są zaskoczeni efektami, szukają dla nich wytłumaczenia. Nie są to złudzenia optyczne, a bardziej praca nad zmianą sposobu postrzegania. Takie sztuczki bardzo intrygują, sprawiają, że publiczność chce wiedzieć – jak to możliwe? Poddają w wątpliwość zarówno to, co widzą, jak i to, co wiedzą. Dobrze poprowadzony pokaz prestidigitatora sprawia, że ludzie pozostają w atmosferze zachwytu i niedowierzania.