Mroczna Wieża Stephena Kinga - dlaczego warto przeczytać ten cykl?

Stephen King to autor doskonale znany na całym świecie. Stworzył on mnóstwo powieści, które bardzo szybko zyskały popularność wśród czytelników. Jedną z ciekawszych serii tego autora jest Mroczna Wieża - z pewnością warto poznać tę historię! O czym opowiada ta seria? Dlaczego Mroczna Wieża jest tak cenioną serią na świecie?

Mroczna Wieża

Czytelnicy jasno wskazują, że Mroczna Wieża jest niezwykle nietuzinkowym dziełem literackim Stephena Kinga. Autor wydał już kilkadziesiąt książek w nakładzie kilku milionów egzemplarzy, dzięki czemu stał się najbardziej znanym pisarzem światowym. Niektóre historie trwale zapisały się w kulturze światowej i zostały przeniesione na ekrany. 

Mroczna Wieża to niezwykle obszerne dzieło Kinga, które składa się z następujących tomów:

  • Mroczna Wieża I: Roland
  • Mroczna Wieża II: Powołanie trójki
  • Mroczna Wieża III: Ziemie jałowe
  • Mroczna Wieża IV: Czarnoksiężnik i kryształ
  • Mroczna Wieża V: Wilki z Calla
  • Mroczna Wieża VI: Pieśń Susannah
  • Mroczna Wieża VII: Mroczna Wieża

Warto wiedzieć, że ostatni tom wydano w 2012 roku, natomiast prezentowane w nim sytuacje wystąpiły pomiędzy tomem czwartym i piątym. Seria powstawała w latach 1970-2012, co wskazuje, że autor tworzył ją praktycznie przez całe zawodowe życie. W efekcie King uznaje Mroczną Wieżę za ukoronowanie swojej kariery. Musimy liczyć się z różnicami w stylach konkretnych części serii i nawiązywaniem do pozostałych książek Stephena Kinga. 

Niezapomniana historia

Aktualnie Mroczna Wieża obejmuje także kilkanaście komiksów i film z 2018 roku. Jeśli chcemy zapoznać się z tą historią, na początek wybierzmy książki. O czym opowiada fabuła Mrocznej Wieży?

Seria przedstawia czytelnikom wędrówkę Rolanda Deschaina, czyli ostatniego przedstawiciela klanu Rewolwerowców, do Mrocznej Wieży. Budowla jest w centrum Wszechświata, zapewniając jednocześnie źródło jego istnienia i funkcjonowania. Czytelnik wraz z bohaterem przeżywa wiele przygód i emocji, a każdy kolejny rozdział wzbudza jeszcze większą ciekawość. Świat Rolanda gaśnie i rozpada się, a dotarcie do Mrocznej Wieży jest jedynym sposobem na uniknięcie końca świata. Do podróży z biegiem czasu dołączają nowi bohaterowie, a otoczenie staje się irracjonalne. To wszystko sprawia, że historia ma wysokie tempo i wciąga do ostatnich stron.

Tajemniczy świat

Bez wątpienia warto poznać tajemniczy świat Rolanda, rozbudzający wyobraźnię i kreatywność. Jest on otoczony aurą tajemniczości - czytelnik powoli dowiaduje się o bohaterze coraz więcej, a zdobyta wiedza rodzi jeszcze więcej pytań. Najlepszym rozwiązaniem jest przeczytanie wszystkich części bez dłuższych przerw, dzięki czemu pozostaniemy w fabule na bieżąco. 

Mroczna Wieża ukazuje nam świat fantastyczny i realny, jednocześnie nawiązując do historii, religii, kultury i życia autora. Dzięki temu powstała wyjątkowa mieszanka różnorodnych symboli i aluzji, które często mają filozoficzne klimaty. Książki Stephena Kinga z tej serii powinien poznać każdy miłośnik fantastyki i twórczości autora. Przenoszą nas bowiem w inny świat oraz dają wiele emocji podczas czytania.