Remont zbiornika Witoszówka umożliwi powrót kajaków na zalew
Zmiany nad zalewem Witoszówka obiecują odnowę rekreacyjną dla mieszkańców. W najbliższym czasie, dzięki współpracy między lokalnymi władzami a Państwowym Gospodarstwem Wodnym „Wody Polskie”, zalew Witoszówka przejdzie szereg prac remontowych, które mają na celu przywrócenie jego dawnej świetności i funkcjonalności. To światełko w tunelu dla miłośników spędzania czasu nad wodą.
  1. Remont drenażu zapory zbiornika Witoszówka ma zakończyć się do końca kwietnia.
  2. Prace pozwolą na przywrócenie normalnego poziomu wody, umożliwiając ponowne otwarcie wypożyczalni sprzętu pływającego.
  3. W ramach remontu niezbędne będzie spuszczenie wody i odłowienie chronionych gatunków, takich jak szczeżuja wielka.
  4. Zalew, będący miejscem rekreacji od 2016 roku, czeka na nową odsłonę po remoncie drenażu.

W bliskim dialogu z przedstawicielami „Wód Polskich”, lokalne władze z zadowoleniem przyjęły plany remontowe, które mają odmienić oblicze zalewu Witoszówka, stanowiącego ważny punkt na mapie naszej lokalnej rekreacji. Aleksander Świerczek, dyrektor Zarządu Zlewni w Legnicy, zapewnia, że prace zakończą się w ustalonym terminie, co jest wspaniałą wiadomością dla wszystkich, którzy tęsknią za spokojnym odpoczynkiem nad wodą.

Historia zalewu sięga lat 70-tych ubiegłego wieku, kiedy to powstał jako miejsce wypoczynku i rekreacji. Położony w malowniczej okolicy, otoczony zielenią, zalew Witoszówka przez lata był świadkiem wielu rodzinnych pikników, spotkań z przyjaciółmi i chwil relaksu na łonie natury. Jego zapora, o długości 268 metrów, od lat wymagała jednak uwagi, a nadchodzący remont drenażu jest odpowiedzią na te potrzeby.

Interwencja, mająca na celu oczyszczenie i ponowne ułożenie drenażu, jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa i trwałości konstrukcji zbiornika. Zaniedbane przez ponad 40 lat systemy odprowadzania wody uległy zamuleniu, co zagrażało stabilności zapory. Teraz, dzięki wysiłkom zarządcy terenu i pozyskanym środkom finansowym w wysokości około 600 tys. zł, możliwe będzie przywrócenie zalewu do stanu umożliwiającego pełnienie jego funkcji rekreacyjnych.

Warto przypomnieć, że zalew Witoszówka nie tylko służy mieszkańcom jako miejsce wypoczynku, ale również jest świadkiem zaangażowania społeczności lokalnej w tworzenie przestrzeni rekreacyjnych. Bosmanat z wypożyczalnią sprzętu pływającego, który został oddany do użytku kilka lat temu, jest dowodem na to, jak dużą wartość mieszkańcy przywiązują do tego typu miejsc.

W oczekiwaniu na zakończenie prac, społeczność lokalna może już zacząć planować powrót do aktywności nad zalewem. To nie tylko szansa na odpoczynek i relaks, ale również na odkrywanie uroków lokalnej przyrody, która za sprawą troski i zaangażowania zarówno władz, jak i mieszkańców, będzie mogła znów pełnić swoją rolę.


Wg inf z: Urząd Miejski w Świdnicy