Ostrzeżenie policji dla mieszkańców powiatu: Uważajcie na oszustwa finansowe!
W obliczu rosnącej fali oszustw finansowych, mieszkańcy naszego powiatu stają przed wyzwaniem ochrony swoich finansów i danych osobowych. W trosce o bezpieczeństwo, przypominamy o konieczności zachowania szczególnej ostrożności podczas korzystania z transakcji online oraz komunikacji telefonicznej. Niech nasza czujność będzie tarczą przeciwko przestępcom wykorzystującym nowoczesne technologie do nieuczciwych praktyk.
  • Zachowaj ostrożność podczas odbierania telefonów od nieznanych numerów, zwłaszcza jeśli rozmówca prosi o przekazanie pieniędzy lub danych osobowych.
  • Nie daj się zwieść obietnicom szybkiego zysku - inwestuj rozważnie i tylko za pośrednictwem zaufanych instytucji finansowych.
  • Chroń swoje dane osobowe: nie udostępniaj loginów, haseł ani kodów dostępu, zwłaszcza w odpowiedzi na niezweryfikowane prośby.
  • W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zawsze konsultuj się z bliskimi lub bezpośrednio z Policją.

Przestępcy nieustannie poszukują nowych metod, aby wykorzystać naszą naiwność i zaufanie. Jedną z często stosowanych taktyk jest nawiązywanie kontaktu telefonicznego z potencjalnymi ofiarami. Pod przykrywką pilnych spraw rodzinnych, niezbędnych wpłat na rzekome konta policji, czy inwestycji gwarantujących szybki zysk, próbują wyłudzić pieniądze lub dane osobowe.

Warto pamiętać, że Policja nigdy nie prosi o przekazywanie pieniędzy telefonicznie ani nie informuje o swoich działaniach operacyjnych w taki sposób. Każde tego typu działanie powinno budzić nasze podejrzenia.

W ostatnim czasie zauważalny jest również wzrost prób oszustw związanych z kryptowalutami oraz fałszywymi inwestycjami. Oszuści wykorzystują brak wiedzy ofiar na temat tych nowoczesnych form inwestowania, obiecując nierealistyczne zyski w krótkim czasie. Pamiętajmy, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, a decyzje finansowe powinny być podejmowane po dokładnej analizie i konsultacji z ekspertami.

Nie dajmy się zwieść również fałszywym linkom czy prośbom o przekazanie kodów dostępu do systemów płatności mobilnych takich jak Blik. Zawsze dokładnie sprawdzajmy, do kogo i w jakim celu przekazujemy nasze środki.

Wspólnym wysiłkiem oraz poprzez podnoszenie świadomości na temat metod działania oszustów, możemy skutecznie zabezpieczyć się przed potencjalnymi stratami. Nie zapominajmy, że w dzisiejszych czasach, kiedy technologia daje przestępcom coraz więcej możliwości, nasza czujność i rozwaga są najważniejszą bronią w walce z cyberprzestępczością.


Według informacji z: KPP Świdnica