Trzy pociski na polu pod Świdnicą - saperzy musieli działać od razu

FOT. Policja Świdnica
Na polu w Imbramowicach mieszkaniec gminy natrafił na trzy pociski moździerzowe, najpewniej z okresu II wojny światowej. Na miejsce szybko pojechali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy i zabezpieczyli teren do czasu przyjazdu saperów. Niewybuchy zostały podjęte i wywiezione następnego dnia przez patrol saperski z Głogowa.
Na terenie powiatu świdnickiego takie znaleziska pojawiają się regularnie. Najczęściej wychodzą na jaw w okresie wiosenno-letnim, kiedy ruszają prace polowe, porządkowe i spacerowanie po terenach zielonych. Wtedy stare, skorodowane pozostałości wojny wciąż potrafią zaskoczyć i nadal niosą realne zagrożenie.
Policja przypomina, że osoba, która odnajdzie niewybuch, nie powinna go dotykać, przenosić ani próbować zabezpieczać samodzielnie. Powinna oddalić się na bezpieczną odległość, odgrodzić miejsce od osób postronnych i natychmiast powiadomić służby, dzwoniąc pod numer 112.
Jak podaje Policja, nawet po kilkudziesięciu latach niewybuchy nadal mogą detonować i stanowić zagrożenie dla życia oraz zdrowia. To właśnie takie znaleziska pokazują, jak niewiele trzeba, by zwykłe pole zamieniło się w miejsce poważnego ryzyka.
na podstawie: KPP Świdnica.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Policja Świdnica). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

Rzekoma aktywacja Amazon Prime. E-mail miał wyłudzić dane karty

W szkołach gminy Strzegom ruszy program wsparcia zdrowia psychicznego

Wyciek danych pacjentów z systemu MyDr. Śledztwo prowadzi cyberpolicja

Świdnica: jeden film może uruchomić walkę z piratem drogowym

Niebezpieczne punkty na drogach. Kierowcy w Świdnicy usłyszą ostrzeżenia

Świdnica usłyszy dźwięki bez etykiet - Avant Art Festival 2026

251 uczniów otrzyma nagrody Starosty Świdnickiego za naukę i sport

Paweł Orleański odwiedzi Świdnicę - biblioteka zaprasza na rozmowę

Kolorowe kapelusze i parkiet pełen seniorów. Dzień Kapelusza w Strzegomiu

Kalendarz gminy Żarów powstanie ze zdjęć. Na autorów czekają nagrody

Wakacyjna zbiórka krwi w Żarowie. Mieszkańcy oddali ponad 10 litrów

Wózek dziecięcy za 250 zł, z konta zniknęło 1800 zł. Oszustwo w Świdnicy

Policjanci ze Świdnicy sprawdzają drogi przed rozpoczęciem roku szkolnego

Przejazd z przewodnikiem po Strzegomiu. Na pasażerów czeka książka
Przydatne dane teleadresowe
- Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy - godziny, bilety, dojazd i zwiedzanie
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku - oferta, zapisy, kontakt
- Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku - kontakt, oferta kształcenia i zapisy
- Urząd Stanu Cywilnego w Dobromierzu - kontakt, odpisy aktów, rejestracja
- Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy - kontakt, transport, dokumentacja
- Szpital im. Jana Mikulicza Radeckiego w Świebodzicach - kontakt, oddziały, poradnie i diagnostyka
